Koroner arter hastalığında probabilite ve prevalans
- Tez No: 111555
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ŞENOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Bu çalışmadaki amaç, klinik bilgilere dayan ıl arak (göğüs ağrısı tipi, yas ve cinsiyet) göğüs ağrısının koroner arter hastalığı tanısındaki yerini saptamaktır. Çalışma, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabil im Dalında 1978-1992 yılları arasında semptomlu( göğüs ağrısı tanımlayan) ve semptomsuz (göğüs ağrısı harici) 833 olguya uygulanan koroner anjiyografi sonucu elde edilen bilgilerden (hasta için düzenlenen rapor) yararlanarak yapıldı.Olguların 554 'ü erkek 279.' u kadın olup yas ortalama ve standart sap maları 51 ± 8 olarak bulunmuştur. Hasta erkeklerin yaş or talama ve standart sapması 52.85 ± 7.81, sağlam erkeklerin yaş ortalama ve standart sapması 49.28 ± 9.28 'dir. Hasta kadınların yaş ortalama ve standart sapması 57.04 ± 5.60, sağlam kadınların yaş ortalama ve standart sapması 50.15 ± 8.08 'dir. Tüm olguların cins, yaş grubu ve semptom tipine göre hasta ve sağlam olarak dağılımları ile koroner arter hasta lığı prevalansları bul undu. Semptom özelliklerinin yaş grubu ve cinsiyete göre duyarlı lık,özgül lük ve pozitif önkestirim değerleri hesaplandı.Sonuç olarak erkeklerde, atipik angina pektoris ve tipik angina pektorisin kadınlarda ise tipik angina pektorisin sınırlı bir tanı değerinin olduğu bulunmuştur
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to emphasize the importance of chest pain in the diagnosif of coronary artery disease according to clinical features (i.e the type of chest pain, age and sex). This study contains 833 symptomatic and symtomfree subjects, who were performed coronary angiography between 1978-1992 at the Cardiological Departmant of Cerrahpaşa Faculty of Medicine. There were 554 male and 279 female subjects, whose mean age and standart deviation was 51 ± 8, respectively. The mean age and standart deviation of diseased women was 57.04+5.60. The mean age and standart deviation of healty women was 50.15 ± 8.08. The mean age and standart deviation of diseased and healthy men were 52.85 ± 7.81 and 49.28 ± 9.28. respectively. According to sex, the group of age and the type of symptoms the prevalances of coronary artery disease and distribution of diseased and healty subjects were determined. The sensitivity, the specificity and the positive predictive value of the characteristics of symptoms were calculated according to the age groups and sex. In conclusion, it appeared that atypical angina pectoris and typical angina pectoris in male and typical angina pectoris in female subjects had a limited diagnostic value.