Hayvansal ve bitkisel orijinli hazır kuru çorbaların ICMSF (International Commision on Microbiological Specification for Foods) ve TSE'nün mikrobiyolojik standartlarına uygunluğunun sınanması
- Tez No: 111558
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖVAT GÜRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
7. ÖZF.T Teknolojik gelişmelerle gıdaları daha usun süre saklayabi lme, dayan ı kl ılığını arttırma ve pratiklik kazandır ma yönünden önemli ge lişmeler sağlanmıştır. Diğer kurutulmuş gıdalar gibi hazır kuru çorbalar da sadece bölgesel değil uluslararası ticarette de önemini hızla arttırmaktadır. özel likle kentsel yaşamda pratikliği nedeniyle hazır kuru çorba lar ülkemizde de geniş tüketim ve pazarlama alanı bulmuştur. Hazır Kuru çorbalar, bir çok ingredientlerin karı şımıdırlar ve özel olarak hazırlanan veya nemi alınmış amba lajlarda paketlenmektedir. Temel ingredientler; et, kuru seb zeler, baharat, nişasta, şeker, süt tozu, yağ, tuz, suni renk lendirici ve koruyucu katkı maddeleridir. Çalışmamızda, gıda marketlerinden temin edilen 5 ay rı firmaya ait 66 adet Bitkisel orijinli ve 24 adet Hayvan sal orijinli olmak üzere toplam 90 adet Hazır kuru çorba ICMSF ve TSE 'nün Önerdiği mikrobiyolojik kültür metodlarıyla incelenerek standartlara uygunluğu hem çorba türleri açısın dan hem de firmalara göre s ınanmıştır. ICMSF'un önerdiği limitleri aşan hayvansal orijin li çorba örnekleri arasında belirtilen mikroorganizmalar (Top lam Bakteri Sayısı, Koliform, Clostridium perfringens ve-56- Salrnorıella ) acısından istatiksel olarak bir fark bulunmamış tır ( p> 0.05 ). Bitkisel orijinli çorbalar arasında öneri len limitleri aşan örnek bulunmamıştır. TSE (TS 3190) 'nün önerdiği Toplam Bakteri sayısı limitini aşan Bitkisel orijinli çorba örneği bulunmamıştır. E. coli açısından Ezogelin ile Domates, Yayla, Tarhana çor baları ve Mercimek ile Tarhana çorbaları arasında istatik sel olarak anlamlı derecede bir fark bulunmuştur ( p< 0.05 ). Aynı şekilde Küf açısından Ezogelin ve Tarhana ile Kremalı Sebze çorbası örneği arasında istatiksel olarak anlamlı dere cede bir fark bulunmuştur ( p< 0.05 ). Ezogelin ve Tarhana çorbalarının diğer çorba örnek lerinden E. coli ve Küf açısından istatiksel olarak anlamlı derecede farklı olmasının nedeni içerdikleri ingredient sayı larının neden olduğu düşünülmektedir. Literatür bilgilerine göre de bu tür karışımların mikrobiyel florası ingredientle rin taşıdıkları mikrofloraya bağlıdır. TSE 'nün Hayvansal orijinli çorbalar için bir stan dardı olmadığından bu yönden bir değerlendirme yapılamamıştır Çorbaların firmalara göre dağılımında ise ICMSF'un önerdiği limitleri aşan Hayvansal orijinli çorba örneklerin de firmalar arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark bu lunmamıştır ( p> 0. 05 ). Bitkisel orijinli çorbalar açısıdan ICMSF'un önerdiği limitleri aşan firma bulunmamıştır.-57- Bitkisel orijinli çorbaların firmalara göre dağı lımında TSE 'nün standardına göre A ile E ve B ile E firmala rı arasında Küf açısından istatiksel olarak anlamlı derecede fark bulunmuştur ( p< 0.05 ). Diğer firmalar arasındaki fark lar istatiksel olarak anlamlı değildir ( p> 0.05 ).
Özet (Çeviri)
¦58- 8. SUMMARY In food industry, technological developments help to increase the self- life of products and to create more lasting foods. Just like other dehydrated foods, ready to eat soups are becoming more important both in import and export stage. Especially in city life, dried soups have a large amounts of consumption. Pried soups consist of many kinds of ingredients and they are packaged in special made low moisture packages. Main ingredients are meat, dehydrated vegetable, spices, starch, sugar, mi lk powder, oils, salts, artificial colorings and antimicrobial chemicals and antioxidants. Our work is done by using 66 samples with vegetab le origin and 24 samples with animal origin. Totally 90 samp les from 5 different factories are classified according to the microbiological methods of ICMSF and TSE. Within the soup samples of animal origin that pass over the limits of ICMSF there was no difference statisti cally between the indicated and microorganisms ( Total bac teria, Col »form, Clostridium perfringens and Salmonella ) ( p> 0.05 ). There wasn't any sample of vegetable origin that pass over the limits. There wasn't any sample of vegetable origin that pass over the total bacteria limits of TSE (TS 3190). E.coli-59- coroparisons of Ezogelin with Domates, Yay la, Tarhana and Merci mek with Tarhana and Mold comparisons of Ezogelin with Tarha na and Kremalı sebze soup show noticable amount of differen ce statistically ( p< 0.05 ). The reason for the difference of amount of E.coli and Mold for Ezogelin with Tarhana is the ingredients they contain. According to the literature, microbiological flora of soups that contain ingredients is depended upon the microbi ological flora of Ingredients. Also, the microflora of the fo ods including soups that have low water activity show more risk because of their heterogeneous structure. No evaluation is done for animal origin soups beca use there isn't any standart of TSE. There wasn't any difference between the animal ori gin soups obtained from different factories that passed over the limits of ICMSF ( p> 0.05 ). None of the factories pro ducts of vegetable origin passed over the limits of ICMSF. In the dissociation of vegetable origin soups of differ ient factories according to TSE standart there was a noticable dif fence of mold content statistically between A to E and B to E factory products < p< 0.05 ). The others were not noticable ( p> 0.05 ).