Yumurtacı tavuklarda Egg-Drop Syndrome-1976 virüs antikorlarının Enzyme Linked Immunosorbent Assay (ELISA) test ile saptanması, Agar Gel Diffusion (AGP) test ve Hemaglutinasyon-İnhibisyon Test (HI) ile karşılaştırılması
- Tez No: 111559
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER MEŞE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bu çalışmada, 20 adet, 21 haftalık kahverengi yumurtacı tavuk (Isa Braun-Studler) 28 haftalıkken, intraoral olarak V-127 susu ile infekte edilmiştir. Deneysel olarak infekte edilen tavuklar ve 5 adet kontrol grubu tavuktan inokulasyon öncesi ve inokulasyondan sonra 3., 5., 7., 14., 21., 28. ve 35. günlerde kanalmmış ve EDS-76'ya karşı oluşan spesifik antikorlar ELISA, Hİ ve QAGF testleri ile ölçülmüştür. Beş adet kontrol tavuğu, denemeden önce ve deneme boyunca negat if ol arak bu 1 unmuş tur. îlk antikorlar, ELISA test ile 5. günde 2 adet tavukta tespit edilmiştir. Presipitin antikorları, QAGP. test ile 7. günde 20 adet tavuktan 6'sından alman dilue edilmemiş serumda saptanmıştır. înokulasyondan sonra 21. günde bütün serumlar QAGP tpstle pozitif olarak bulunmuş ve ortalama titre Log2 QAGP 3.6 dır. HI antikorları, bütün tavuklarda 7. günde ortaya çıkmış ve ortalama titre Log2 HI 5.9 olarak saptanmıştır...... En yüksek titre, inokulasyondan sonra 21. günde saptanmış ve ortalama titre Log2 HI 8.4 bulunmuştur. ELISA, HI ve QAGP testlerinin sonuçlarının karşılaştırmasında, ELISA değerleri, deneysel infeksiycnu takiben yüksek seviyelere hızla yükselmiş ve EDS-76'ya karşı oluşan antikorlar QAGP ve HI tetsten önce saptanmıştır. İnokulasyondan sonra 14. günde ortalama titre Log2 10.2 olarak tespit edilmiştir. 49
Özet (Çeviri)
SUMMARY DETECTION OF ANTIBODIES TO EGG-DROP SYNDROME 1976 (EDS-76) IN LAYING CHICKENS USING ENZYME LINKED IMMUNOSORBENT ASSAY (ELISA) AND COMPARISON WITH HAEMAGGLUTINATION-INHIBITION (HI) AND AGAR-GEL DIFFÜSSION (AGP) TESTS. In this study, Twenty 21-week-old brown egg layers (Isa Braun-Studler) were infected intraoral ly at 28-week-old with the V-127 strain. Experimentally infected chickens and 5 control chickens were bled before inoculation and at 3, 5, 7, 14, 21, 28 and 35 days post inoculation and assayed for specific antibody agains to EDS-76 by ELISA, QAGP and HI tests. 5 control chickens were found negative before experiment #-?.? and during the experiment. Antibodies were first detected by the ELISA test at 5 days post inoculation in' two" birds. Precipitating antibody was detected by the QAGP test at 7th day in six of the twenty sera when tested undilued. All sera were positive by the QAGP test at 21 days post inoculation and the avarage titer was Log2 QAGP 3.6. The HI antibody response appeared at 7 day in all bii~ds and the avarage titer was Log2 HI 5.9. Feak titers was seen at 21 days after inoculation and the avarage titer was detected Log2 HI 8.4. With the comparison of ELISA, HI and QAGP test results, ELISA values rose rapidly to high levels following experimentally infection and were detected antibodies against to EDS-76 virus before QAGP and HI tests. The avarage titer was Log2 ELISA 10.2 at 14 days post inoculation. 50