Zorlamalı tüy değiştirmenin yumurta tavuklarında serum LDH, ALP, Ca, Pİ ve glikoz düzeylerine etkileri
- Tez No: 111562
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET MENGİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmada yumurta tavuklarına zorlamalı tüy dökümü programı uygulanarak, tüy dökümü süresince ve sonrasında gelişen değişikliklerin, serumdaki laktat dehidrojenaz (LDH), alkalin fosfataz (ALP), kalsiyum (Ca), inorganik fosfat (Pi), glikoz düzeyleri ve yumurta kalitesi üzerine etkileri incelenmiştir. Materyal olarak 72 haftalık 50 adet isabrown yumurta tavuğu kullanılmış ve bunların 35'i deneme 15'i kontrol grubunu oluşturmuştur. Zorlamalı tüy dökümü uygulaması için“California metodu”kullanılmıştır. Bu program dahilinde 18 kez kan örnekleri alınarak serumda enzim aktiviteleri, Ca, Pi ve glikoz konsantrasyonları ölçülmüştür. Kan alman günlerde hayvanlar tartılmış ve yumurtaları toplanmıştır. Toplanan yumurtalarda yumurta ağırlığı, yumurta özgül ağırlığı, kabuk ağırlığı ve kabuk kalınlıkları ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of forced molting on the lactate dehidrogenase (LDH), alkaline phosphatase (ALP), calcium (Ca), inorganik phosphatase (Pi) and glucose levels of laying hens were investigated during the molt and post molting periods. Seventy-two weeks old, 50 Isabrown layer hens, served as 35 of them treatment and the rest as control groups as materials. 'California Method' was used for forced molting. Blood samples were collected 18 times during experiment and enzyme activities, Ca, Pi and glucose concentrations were determined in the sera. Hens were weighed and eggs, egg weight spesific gravity, shell weights and shell thickness were measured.