Küçükyalı Prevantoryumu'na son bir yılda yatan tüberküloz plörezili hastaların sosyo-ekonomik ve eğitim düzeylerinin hastalıklarının oluşumu üzerine etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 111587
  2. Yazar: F. NURTEN ERGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLAY GÖRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Bu çalışma, akciğer tüberkülozunun varyantlarından biri olan tüberküloz plörezili hastalarda, hastalık oluşumunu etkileyebilen sosyo-ekonomik ve kültürel faktörlerin incelenmesi amacıyla plânlandı. Çalışma grubunu, 1991-1992 yılları arasında, Küçükyalı Prevantoryumu ' nda yatan 100 erkek hasta oluşturdu. Konuya iliş kin bilgiler, hasta dosyalarının retrospektif olarak incelenmesiyle elde edildi. Elde edilen veriler, istatistiksel olarak yüzde ve düzeltmeli Ki-Kare kullanılarak değerlendirildi. Çalışmamız sonuçları, tüberküloz plörezi oluşumunu etkileyen, faktörlerin, yaşam koşullarının güçlüğü, ekonomik ve eğitim düzeyindeki yetersizlikten kaynaklanabildiğini göstermekte dir. Tüberküloz plörezili hastaların, hastaneye başvurma şikâyetlerinin, eğitim düzeylerine göre değişim gösterdiği ve eği tim düzeyinin en düşük olduğu grupta, hastaneye geliş şikâyetlerinin de artmış olduğu görüldü. (Xi' = 23. 15 ; P< 0. 001 ). Aylık geliri düşük ve orta derecede olan tüberküloz plörezili hastaların, hastaneye başvurma şikâyetlerinin, diğer gruplara göre anlamlı derecede farklı olduğu saptandı. (X2=42 ; P< 0.001).-65- Ailede çalışan birey sayısının tek kişi olduğu grupta, hastaneye başvurma şikâyetleri, diğer gruplara göre daha faz la bulundu. (X2=27.05;P< 0.001).
Özet (Çeviri)
-66- SUMMARY This study was planned for the purpose of examining the socio-economic and cultural factors which influence the formation of illness on the patients with tuberculosis pleurisy, one of the variations of lung tuberculosis. The examination group was formed of 100 male patient stayed in Küçükyalı Prevantorium, between 1991-1992. Information concerning the subject were obtained by examining the patients' files retrospectively. The obtained data was evaluated by using percentage statistically and corrective K-Square. The results of our study shows that the factors which influence the formation of tuberculosis pleurisy may arise from the difficulties in life conditions and inefficincy at the levels of economical and educational conditions. The complaints of the patients with tuberculosis pleurisy for applying to the hospital vary according to their level of education and in the group of which level of education is low, it has also been observed that the complaints for applying to the hospital are increased. (X2=23. 1 5 ;P < 0. 001 ). Of the patients with tuberculosis pleurisy whose montly incomes are low or medium, it has been observed that the complaints for applying to the hospital were different to a great extent in comparison with the other groups. (X =A2;P