Permethrin'in sıçan morfolojisi üzerine etkileri
  1. Tez No: 111594
  2. Yazar: ENGİN YENİLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YENER AYTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Anatomi) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırmada 180-200 gr ağırlığında Wistar türü albino sıçanlar kullanıldı. Kontrol grubu dışındaki diğer sıçanlara gavajla bir ay boyunca 20, 40 ve 80 mg/sıçan-gün dozlarında permethrin verildi. Gruplardan birine deneyin birinci ayında 40 mg/sıçan-gün permethrin verildikten sonra deneyin ikinci ayında, permethrin etkisinin geri dönüşünün izlenmesi amacıyla permethrin verilmedi. 20 mg/sıçan-gün permethrin uygulanan sıçanların testislerinde mikroskopik düzeyde önemli bir değişiklik görülmedi. 40 ve 80 mg permethrin verilenlerde, 40 mg verilenlere göre 80 mg verilenlerde daha belirgin, şu değişiklikler görüldü: Peritubuler dokuda hafif kalınlaşma, myoid hücrelerde hafif atrofi ve bazal laminada ondülasyon; seminifer tubulus epitelinde hücre membranları arasında açılmalar, germinal hücrelerde atrofi, total germinal hücre sayılarında azalma, spermatogoniumlarda belirgin atrofi, spermatogoniumlarla Sertoli hücreleri arasında belirgin boşluk oluşumu ve bu boşluklara doğru spermatogoniumlar tarafından sitoplazmik uzantı çıkarılması, Sertoli hücreleri nükleuslarında aşırı invajinasyonlar, sitoplazmalarında lipid ve lipofuscin granülle rinde artış, tubulus lümenine olgunlaşma sürecini tamamlamamış germinal hücrelerin dökülmesi, seminifer tubulus çaplarında küçülme; Leydig hücrelerinde lipid inklüzyonları büyüklük ve sayılarında artış ile düz endoplazma retikulumu dilatasyon ları. Bir ay boyunca sıçan başına günde 40 mg permethrin verildikten sonraki bir ay permethrin uygulaması yapılmayan sıçanlarda 40 mg permethrin etkisiyle ortaya çıkan bozuk luklar görülmedi. '
Özet (Çeviri)
Wistar albino rats (180-200 g b.w) were used in this research. Permethrin was given in doses of 20 mg, 40 mg and 80 mg/rat-day by gavage for a month to all rats except the control group. In order to observe whether the effects of permethrin would be reversible or not, permethrin was given to one of the groups of rats in a dose of 40 mg/day permethrin for a month, and then this group was kept under observation for another month without permethrin. Important changes were not observed in the testes of rats that were given 20 mg permethrin/day per a rat at the level of microscopy. Following changes were found in the groups of rats given 40 mg/day and 80 mg/day permethrin, the changes being more pronounced as the dose increased from 40 mg/day to 80 mg/day: slightly thickening of peritubular tissue and atrophy of myoid cells, ondulation of basal lamina; atrophy of germinal cells in the epithelium of seminiferous tubule, widening apart of cell membranes of these cells, decreasing in the total number of germinal cells, atrophy of spermatogonia, widening between spermatogonia and Sertoli's cells and presence of cytoplasmic projections, of the spermatogonia in these spaces, excessive invaginations in nuclei of Sertoli's cell, increase in the lipid and lipofuscin granules in the cytoplasm of these cells, extrusion of the- 34 - germinal cells which didn't complete their maturation process and presence of these cells in the lumen of the tubule; decrease in the diameters of the seminiferous tubules; in Leydig' s cells, increase in the number and in the size of the lipid inclusions, dilatation of smooth endoplasmic reticulum. In the group of rats which were given 40 mg/day permethrin for a month and kept for another month without permethrin, no degenerative changes were observed when compared with the findings of the group given 40 mg/day permethrin for a month and sacrificed.