Akne sebebiyle başvuran hastalarda Demodex Folliculorum'un ve mikrobiyal floranın araştırılması
Demodex Folliculorum and microbiolocigal flora search on the patients who applied for acne
  1. Tez No: 71087
  2. Yazar: REYHAN ERGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ALTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dermatoloji, Mikrobiyoloji, Dermatology, Microbiology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
40 ÖZET Akne kıl foliküllerinde meydana gelen bir hastalık olup, patogenezinde pek çok etmen rol oynamaktadır. Biz bu çalışmamızda mikroorganizmalar yönünden bir inceleme yaptık. Derinin kalıcı florasında yer alan P. acnes, P. granulosum, koagulaz negatif stafilokoklar, Pitrosporum sp. gibi mikroorganizmalar akne püstüllerinden izole edilmiş ve bu hastalığın oluşmasında, gelişmesinde doğrudan etken sayılmasalar da önemli derecede etkileri olduğu gözlenmiştir (13). Mikroorganizmaların akne patofizyolojisindeki rolü lipaz enzimi,Granulosit aktive edici faktör, histamin ve immünolojik etmenler gibi çok karmaşıktır (6). Derinin kalıcı florasında yer alan P. acnes 78 hastadan 62 kişide, P. gramdosum 2 kişide, hem P. acnes hem de S. epidermidis ise 9 kişide üretildi. Derinin kıl foliküllerinde ve yağ bezlerinde yaşayan D. fotticulorum adlı parazit, pek çok bireyde saprofit olarak kabul edildiği çeşitli cilt hastalıklarına sebep olmaktadır (10, 18, 22, 23, 26, 27, 50). Bunlardan bir tanesi de akne hastalığıdır. Yaptığımız çalışmada 78 hastadan 12 olguda bu parazite rastlandı. Demodex'in patojen olarak kabul edilmesi için deri yüzey biyopsi tekniği kullanılarak alındığında cm2 basma düşen parazit sayısının 5' den fazla olması gerekmektedir. Bu durumdaki kişi sayısı ise 9 idi. %5 permetrin önerilen bu hastaların kontrole gelenleri üzerinde yapılan inceleme sonucunda D. fotticulorum 'un saptanmadığı ve lezyonlann iyileştiği görüldü.
Özet (Çeviri)
41 SUMMARY Acne, is a disease occurs in hair follicles. There are many etiologic reasan in pathogenesis of it. We studied this subject with the relations of microorganisms. P. acnes, P. gronulosum, coagulase negative staphylococcus, pityrosporum sp. etc. takes part in permanent skin flora. These microorganisms isolated from acne pustules and have been seen that although there are no direct relation with the progress of this disease but they have an important role in pathogenesis of it (13). Role of microorganisms in acne pathophysisology are too complicated like lipase enzyme, the factor which activates Granulacyte, immunologic reason and histamine (6). We have studied on 78 patients. Among this patients P. acnes have been multiplyed on 62, P. gronulosum have been found on 2 and both P. acnes and S. epidermidis haven ben multiplyed on 9 patients. D. folliculorum lives in skin's hair follicles and fat glands which respected as saprophyte causes many skin diseases. One of them is acne disease. In this study we have found parasite on 12 persons among 78 patients. To be accepted as pathogen of Demodex's occording to the skin surface biopsy techniques more than 5 parasites in each cm2 and there was only 9 persons suffering from this reason. We have suggested 5% permetrin to these patients. Following days, we invited them to the hospital and checked them. There was no D. folliculorum and we have seen that all lesions had been reoavered.