Tavuklarda rastlanan kanatlı tüberkülozu üzerinde bakteriyolojik, allerjik, serolojik ve experimental çalışmalar
  1. Tez No: 111605
  2. Yazar: N. YAKUT TEKELİ TEKELİ ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA ILGAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
80 ÖZET Çalışmamızda, ekstansif tipte tavukçuluk yapılan bir çiftlikten Anabilim Dalımıza getirilen tüberküloz şüpheli 10 adet ölü tavuktan 2 adet M. avium susu (M. avium Y-l ve Y-2) izole edildi ve bu suşlardan bir adedi (M. avium Y-l) serotiplendirme ve deneysel infeksiyon oluşturma amacıyla kullanıldı. İzole edilen 2 suş, oda ısısında ve 68°C'de katalaz ve tellürit redüksiyon deneylerinde pozitif; niasin, Tween-80 hidrolizi, üreaz, nitrat redüksiyonu, MacConkey ağarda ve % 5 NaCl'lü ortamda üreme deneyle rinde negatif bulundular. Tavuk ve tavşanlarda yapılan patojenite denemeleri sonucunda her iki susunda patojen oldukları saptandı. M. avium Y-İ suşunun serotiplendirilmesi amacıyla Münih Lud- wig-Maximilians Üniversitesi'ne gönderdiğimiz susun M. avium serotip 2 olduğu bildirildi. Çalışmamızda, M. avium Y-l suşuyla, 3 gruba ayrılan 34 adet tavukta deneysel infeksiyon oluşturularak bu infeksiyondan 3 hafta sonra tavuklara tüberkülin uygulandı. Aynı zamanda kan serumları alınarak çabuk lam ve yavaş tüp aglutinasyon testleriyle ELISA yöntemi uygulandı.Çalışmanın sonunda tüberkülin testi, aglutinasyon testleri ve ELISA yönte minin bir karşılaştırması yapıldı. Tüberkülin testinde 34 adet tavuktan 24'ü pozitif bulundu. Tüp aglutinasyon testinde tüm kan serumlarının, 1/5'den 1/2560'a kadar yapı lan sulandırmalarda kuvvetli derecede pozitif oldukları saptandı. Lam aglu tinasyon testinde de tüm kan serumlarının pozitif reaksiyon verdiği görül dü. ELISA'da, 1/10, 1/20, 1/40, 1/80 ve 1/160'hk sulandırmalarda tüm kan serumları pozitif, 1/1000'lik sulandırmalarda ise yalnızca 7 tavuğun kan serumu negatif bulundu. Deneysel infeksiyon oluşturulan tavuklar 22-111 günde öldüler. Otopsilerinde lezyonların % 88.23 oranında karaciğerlere, % 88.23 oranın da dalağa, % 67.64 oranında yumurtalıklara, % 58.82 oranında böbreklere ve % 2.94 oranında mezenteriumlara yerleştiği saptandı.
Özet (Çeviri)
82 S U M M A R Y In this study, two strains of Mycobacterium avium (M. avium Y-l and Y-2) has been isolated from the 10 death domestic chickens with a suspected diagnosis of avian tuberculosis, that were admitted to the Department of Microbiology, Veterinary Faculty of Istanbul. M. avium Y-l strain has been used for serotyping and experimental infection. These two isolated strains showed positive reactions in catalase test at both room temperature and 68°C, and in tellurite reduction test. Negative results were obtained in niacin, Tween-80 hydrolisis, urease and nitrate reduction tests. No growth were observed both on Mac Conkey agar and on Lowenstein - Jensen medium containing 5 % NaCl. Both strains were found to be pathogen in the pathogenicity experiments performed in chickens and rabbits. Alive samples of M. avium Y-l strain sent to the Ludwig - Maximilians University, Munich and was confirmed serotyped as serotype 2. Thirty-four chickens experimentally infected with M. avium Y-l strain were studied in three groups. Tuberculin tests were performed three weeks after infection. Blood serum samples taken at the same time were analysed using slide agglutination, tube agglutination and ELISA tests. The results from these tests were compared.83 Tweenty-four of 34 chickens gave positive reactions in tuberculin tests. All sera showed strong positive reactions at a dilution of 1/5 to 1/2560 in the tube agglutination test, and in the slide agglutination test. Positive results were also demonstrated in all sera at a dilution of 1/10, 1/20, 1/40, 1/80 and 1/160 in ELISA tests. Seven sera from 34 infected chicken gave negative results at a dilution of 1/1000 in the same test. Infected chickens died between 22 and 1 1 1 days after infection. Postmortem examinations showed that the lesions were localised in the liver of 30 cases (88.23 %), in the spleen of 30 cases (88.23 %), in the ovarium of 25 cases (67.64 %), in the kidney of 20 cases (58.82 %) and in the mesenterium of one cases (2.94 %).