Protez kaide maddesi olarak kullanılan akriliklerin yapay plastik dişlere bağlanma dayanımı
  1. Tez No: 111606
  2. Yazar: MEHMET MUZAFFER ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET S. BEYLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Akrilik yapay dişlerin protez kaide maddelerine kimyasal yolla bağlandığı kabul edilmesine rağmen diş-akrilik yüzeyinden kopmalar olması sık görülen bir durumdur. Bu problemin çeşitli sebepleri olmasına rağmen henüz kesin bir çözüm bulunamamıştır. Bu çalışmada dişin kret yüzünün aşındırılmasının bağlanma dayanımına etkileri incelenmiştir. Araştırmamızda üç çeşit akrilik kaide maddesi ve 2 çeşit akrilik yapay diş kullanılmıştır. Kullanılan akrilikler; bir klasik akrilik olan Meliodent, kauçukla kuvvetlendirilmiş çapraz bağlantılı high-impact akrilik Lucitone 199 ve mikrodalga enerjisiyle polimerize olan Acron-MC. Kullanılan akrilik yapay dişler ise Optodent ve Ivoclar'dır. Ayrıca dişlerin bir bölümünün kret yüzü 2 mm aşındırılmış, diğer bölümü ise üreticiden alındığı gibi bırakılmıştır. Örnekler ADA NO: 15 4.3.4 normuna uyularak hazırlanmış ve bir Instron test makinasında çekilerek koparılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre dişlerin kret yüzünün aşındırılması bağlanma dayanımını arttırmaktadır. Kullanılan akrilik kaide maddelerinin ve yapay dişlerin tipinin de bağlanma dayanımı üzerine etkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Although acrylic resin teeth chemically bond to the denture base resin, the failure of the tooth to denture base resin bond is a very common problem. A number of causes have been given for this failure. However the problem has not been solved. This study evaluates the effect of grinding of the ridge lab surface of the tooth on the tooth-denture base bond. Three acrylic denture base materials and two different acrylic teeth were used. Acrylic denture base materials used were a conventional acrylic (Meliodent), a cross-linked high-impact acrylic (Lucitone 199) and a microwave cured acrylic (Acron-MC). Acrylic teeth used were Opthodent and Ivoclar. In the first group the ridge lap surface of teeth were grinded 2 mm. Second group was kept as recieved from the manufacturer. The samples were prepared according to ADA No: 15 4.3.4 and the tensile strength testing was undertaken by using a Instron test machine. The results showed that the grinding of ridge lap surface of tooth increased the bonding strength. The type of acrylic resins used also affected the tooth-denture base bond.