Kontakt lens kullananlarda göz mikrobiyal florasının değişiminin araştırılması
An Investigation on the changes of microbial eye flora of contact lenses wearing patients
  1. Tez No: 11161
  2. Yazar: ALİ OSMAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELMA DURUPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Ill KONTAKT LENS KULLANANLARDA GÖZ MİKROBİYAL FLORASININ DE?İŞİMİNİN ARAŞTIRILMASI ÖZET Bu çalışmada, kontakt lens kullanan 20 hastanın konjunkti va florasının değişimi, kontrol grubu ile karşılaştırılarak araş tırılmıştır. Kontakt lens kullananlarda konjunktivadan elde edi len pozitif kültür oranının (%37.9) kontrol grubuna oranla (%57.5) önemli derecede azaldığı saptanmıştır. Hasta grubunda konjunktiva dan sıklıkla Staphylococcus epidermidis (%32.5) ve difteroidler izole edilmiş, Penicillum türleri (%17.4), Staphylococcus aureus (%12.8) ve diğer mikroorganizmaların yüzdesi daha düşük oranda bulunmuştur. Ayrıca, kontakt lens kullanma süresinin ve kontakt lens tipi (yumuşak ve sert kontakt lensler) 'nin floraya olan et kisi ile, kontakt lens saklama kapları ve yıkama çözeltilerinin kontaminasyonunun da floraya olan etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV AN INVESTIGATION ON THE CHANGES OF MICROBIAL EYE FLORA OF CONTACT LENSES WEARING PATIENTS ABSTRACT In this study, we were investigated the changes of con junctival flora in 20 patients who had worn contact lenses and compared with non-lenses control group. Positive cultures were obtained from conjunctiva markedly decreased in contact lens wearers (37.9 %) according to the control group (57.5 %). Staphylococcus epidermidis (32.5 %) and diphtheroids (26.7 %) but were isolated more frequently ^Penici Hum spp. (17. 4 %), Staphy lococcus aureus (12.8 %) and the other microorganisms were found less frequently.Moreover, we were investigated the effect of con tamination in storage cases and soaking solutions together with wearing time and type (soft and hard contact lenses) on microbial flora.