Keratokonusta yüksek gaz geçirgen sert kontakt lens kullanımının progresyona etkisinin pentacam ile değerlendirilmesi
To assess with pentacam the effects of rigid gas permeable contact lens on progression of keratoconus
  1. Tez No: 743704
  2. Yazar: TOLGA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. EMETULLAH FEYZA ALTIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Amaç: Yüksek gaz geçirgen sert kontakt lens kullanımının keratokonus tanılı olgularda progresyona etkisini pentacam cihazı ile incelemek Method: Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Kliniğinde 2006 temmuz ayından itibaren keratokonus tanısı alan 36 hastanın 56 gözü takibe alındı. 16 hasta( 20 göz ) takip müddetince verilen yüksek gaz geçirgen sert kontak lensi düzenli bir şekilde ve hiçbir komplikasyon gelişmeden kullandı.20 hasta (36 göz ) sert kontakt lens kullan(a)mayıp , başka tedavi alternatiflerini kabul etmedi.Son muayanede elde edilen tashihli en iyi görme keskinliği,en ince pakimetri,sagital haritada keratokonus bölgesine uyan dioptri değeri ve ortalama Keratometri verileri ile ilk muayanede bulunan verilerin arasındaki değişim takip müddetine göre uyarlanarak hesaplandı.Hastalar yaş ,cinsiyet ve keratokonus evrelemesine göre gruplara ayrıldı.Takip müddeti sonunda vizyon,pakimetri,sagital haritada keratokonus bölgesine uyan dioptri değeri, Km(ortalama keratometri) değişimleri bu grupların kendi içinde (sert kontakt lens kullanan,kullanmayan) ve birbirleriyle karşılaştırldı. Bulgular: Göz Kliniğinde 2006 Temmuz ayından itibaren keratokonus tanısı alan 27 si bayan 9 u erkek 36 hastanın 56 gözü 2010 Ocak ayına kadar takibe alındı. Yaşları 12 ile 65 arasında değişmekte olup ortalama 33,24±8,26 yıldı.Bu keratokonus tanılı olgular 10 ile 44 ay arasında bir müddette ortalama 28,36±5,15 ay takip edildi. 35 yaş sınır kabul edilerek bu yaşın altında ve üstündeki hastalarda sert kontakt lens kullanan ve kullanmayanların ortalama değişimleri karşılıklı kıyaslandı.Grupların tümünde pakimetri değerindeki azalma ,sagital haritadaki dioptri değerindeki artış,ortalama Keratometri verilerindeki artış istatistiki olarak anlamlı iken vizyon azalması istatistiksel olarak anlamlı değildi.Grupların kendi içinde sert kontakt lens kullanan ile kullanmayanların değişimleri karşılaştırıldığında yalnızca 35 yaş üstü sert kontakt lens kullanan hastalar 35 yaş üstü lens kullanmayan hastalara kıyaslandığında pakimetri değerindeki azalma istatistiki olarak anlamlı bulundu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Purpose: To assess with pentacam the effects of rigid gas permeable contact lens on progression of keratoconus Materials and Methods: İn this study we evaluated 36 patients which were diagnosed as keratoconus in Okmeydanı Education and Trainig Hospital from July 2006 to January 2010. 16 patients wear rigid gas permeable contact lens without any complications during the follow-up period. 20 patients did not accept wearing rigid gas permeable and any other alternative treatments. Changes in best correct visual acuity, minimum value of pachymetry, mean keratometri and dioptric values corresponding to the region on the sagittal map, were noted in first and last visit .Patients were separated into groups based on their ages, gender, grade of keratoconus. The vision, pachymetry, dioptric value corresponding to the region on the sagittal map, Km (average keratometry) variations were compared within these groups at the end follow-up period. Results: This study was included 56 eyes of 36 patients . 27 of them were women and 9 were men .Their ages were between 12-65 (mean 33,24±8,26) years. Mean follow-up period was 28.36 ± 5.15 months. We compared changes in value in patients who wear rigid gas permeable contact lens and control groups wearing age of 35 as a cut point.The decrease in minimal pachymetry, the increase diopter value in sagittal map, the increase in mean keratometric data were statistically significant in all groups. But the difference in visual acutyt was not statistically significant between all groups .The difference in pachimetry change was statistically significant differences between patients who wear rigid gas permeable contact lens older than 35 age and who do not wear rigid gas permeable contact lens older than 35 age (p55 D ). The decrease in minimal pachymetry, the increase diopter value in sagittal map, the increase in mean keratometric data were statistically significant in this groups. But change in visual acuty is not statistically significant. İn this 3 groups we matched all values in patients who wear rigid gas permeable contact lens and who do not wear contact lens.