Farklı kontakt lens kullanım protokollerinde oküler yüzeyin değerlendirilmesi
Evaluation of ocular surface in different contact lens usage protocols
- Tez No: 426493
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ALİ BAYHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Farklı kontakt lens (KL) kullanım protokollerinin ve farklı KL materyallerinin oküler yüzeye ve gözyaşı fonksiyonlarına etkisini değerlendirmek. Yöntem: Bu ileriye dönük çalışmaya KL kullanmak isteyen 71 gönüllü birey alındı. Bireyler kullandıkları KL'nin özelliklerine göre üç gruba ayrıldılar. Birinci gruptaki 22 bireye hidrojel günlük kullan-at (1-Day Moist, Johnson & Johnson), ikinci gruptaki 25 bireye silikon hidrojel günlük kullan-at KL (Dailies Total, CIBA Vision), üçüncü gruptaki 24 bireye ise aylık silikon hidrojel KL (Purevision-2 HD, Bausch & Lomb) günlük kullanım protokolünde verildi. Bireylerin KL kullanmadan önce, KL kullanmaya başladıktan bir ve üç ay sonra gözyaşı fonksiyon testleri, oküler yüzey hastalık indeksi (OSDİ) skorları ve gözyaşındaki inflamatuar maddelerin [interlökin (İL)-6, İL-8, İL-17A, matriks metalloproteinaz (MMP)-9] seviyeleri belirlendi. KL kullanmadan önce ve KL kullanımının üçüncü ayında impresyon sitolojileri değerlendirildi. Oküler yüzey değişiklikleri açısından gruplar birbirleri ile karşılaştırıldı. Ayrıca her grup kendi içerisinde zamanla meydana gelen değişiklikler açısından değerlendirildi. Bulgular: KL kullanımından önce gruplar arasında yaş, cinsiyet, gözyaşı fonksiyon testleri (gözyaşı ozmolaritesi, gözyaşı kırılma zamanı (GYKZ), Schirmer testi, Oxford boyanma skoru ve OSDİ skoru) açısından fark yok idi (p>0.05). Kullanım öncesi gruplar arasında gözyaşındaki inflamatuar sitokinler (İL-6, İL-8, İL17A, MMP-9) açısından ve impresyon sitolojisi ile değerlendirilen Nelson evreleri açısından anlamlı fark yok idi (p>0.05). KL kullanımının birinci ve üçüncü ayında gruplar arsında gözyaşı fonksiyon testleri açısından anlamlı fark yok idi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the effects of different contact lens (CL) protocols and different CL materials on the ocular surface and tear functions. Methods: This prospective study included 71 consenting individuals who wished to use CL. The subjects were divided into three groups according to the features of CL used. Disposable hydrogel CL (1-Day Moist, Johnson & Johnson) was given to 22 individuals at the first group, disposable silicone hydrogel CL (Dailies Total, CIBA Vision) was given to 25 individuals at the second group and monthly silicone hydrogel CL (Purevision-2 HD, Bausch&Lomb) was given to 24 individuals at the third group in daily using protocol. Evaluation was made in respect of tear function tests, ocular surface disease index (OSDI) scores and inflammatory marker [interleukine (IL)-6, IL-8, IL-17A, matrix metalloproteinase (MMP)-9] levels before and at 1 and 3 months after CL usage. Impression cytology was evaluated before and at 3 months after CL usage. The groups were compared with each other in terms of ocular surface changes and intragroup evaluations were made in terms of time-related changes. Results: Prior to CL usage, no differences were determined between the groups in terms of age, gender, tear function tests (tear osmolarity, tear break-up time (BUT), Schirmer's test, Oxford staining score and the OSDI score) (p>0.05). Prior to CL usage, there were no significant differences in terms of inflammatory cytokines in the tears (IL-6, IL-8, IL-17A, MMP-9) and in terms of the phases of Nelson which is evaluated by impression cytology (p>0.05). No significant difference was determined between the groups in respect of tear function tests at 1 and 3 months of CL usage (p>0.05).