Çeşitli muayene maddelerinden etken olarak izole edilen staphylococcus cinsinden koagülaz negatif bakteri türlerinin tanısı
- Tez No: 111630
- Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİYE BERKİTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
İ. Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Mikrobiyoloji laboratuvarlarına gönderilen çeşitli muayene maddelerinden izole edilen 102 Staphylococcus cinsin den koagülaz negatif bakterinin 18 özelliği incelenerek, tür tanıları yapılmıştır. Bu özellikler arjinin kullanımı, alkali fosfataz, nitra- taz, üreaz, hemoliz, asetoin ve pigment oluşumu, koloni çapı, novobi- yosine direnç, aerop koşullarda maltoz, trehaloz, mannit, ksiloz, arabinoz, sakkaroz, mannoz, laktoz ve fruktozdan asit oluşumudur. İncelenen 102 susun 24' ü S.epidermidis, 18 'i S.saprophyticus, 18'i S.warneri, 15'i S.hominis, sekizi S.cohnii, yedisi S. capitis, altısı S.haemolyticus, beşi S.simulans, biri S.xylosus olarak isimlendirilmiştir. Suşlarm %34'ü kan, %20'si idrar, %19'u cerahat, %8'i üretra sal gısı, %6'sı beyin-omurilik sıvısı, %5'i vajina salgısı, %1-3'ü sperm, plevra sıvısı, kulak ve göz salgısı ve kemik dokusundan izole edilmiş tir. 102 koagülaz negatif stafilokok susu aztreonam, penisilin ve sef- tazidime % 14-85 arasında duyarlı; netilmisin, amikasin, tobramisin gi bi aminoglikozid grubu kemoterapötiklere de %87-98 arasında duyarlı olarak belirlenmiştir. Ofloksasin ve siprofloksasine duyarlılık ise %87-90 arasında saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
102 coagulase negative Staphylococcus strains isolated from various specimens taken from the patients of Pediatric Clinic and examined in the Microbiology Department of Istanbul Faculty of Me dicine were identified in species level by considering different eighteen properties as arginin assimilation; alkaline phosphatase, nitratase, urease, hemolysis, acetoin and pigment 'producing; colony diameter resistance to novobiocin, fermentation of maltose, treha lose, mannitole, xylose, arabinose, saccharose, mannose, lactose and fructose. 102 examined strains were identified as: S.epidermidis (24), S.saprophyticus (18), S.warneri (18), S.hominis (15), S.cohnii (8), S. capitis (7), S.haemolyticus (6), S.simulans (5), S.xylosus (1). Isolation rates of these strains from specimens were; 34% from blood, 20% from urine, 19% from pus, 8% from uretheral swab, 6% from cerebrospinal fluid, 5% from vaginal swab, 1-3% from sperm, pleural fluid, ear and eye swab and bone tissue specimens. 102 coagulase negative staphylococci were tested for their sus ceptibility status to various antibacterial drugs and susceptibility ratios were found as; 14-85% to azthreonam, penicillin and ceftazi dime; 87-98% to aminoglycoside group of antibiotics such as netilmi cin, amikacin and tobramycin; 87-90% to ofloxacin and ciprofloxacin.