İş kazası riski yüksek yerlerde çalışanlarla iş kazası riski az yerlerde çalışanlar arasındaki psikolojik özellikler
- Tez No: 111631
- Danışmanlar: PROF.DR. HİLMİ SABUNCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
50 ÖZET Bu çalışmada iş kazası riski yüksek ortamlarda çalışanlarla, iş kazası riski az olan ortamlarda çalışanlar arasında olabilecek farklılıkları ve iş kazası geçirmiş olmanın çalışanı nasıl etkilediğinin ipuçlarını bulmaya çalıştık. Deney grubu olarak iş kazası riski yüksek metalden eşya sanayi iş kolunda çalışan 100 işçi, kontrol grubu olarak da iş kazası riski az olan elektrikli ev aletler üretim iş koluna bağlı 100 işçi alınmıştır. Deney ve kontrol gruplarını oluşturan bireyler kendi aralarında iş kazası geçiren ve iş kazası geçirmeyen olarak ayrılmıştır. Her iki grup ta kaza geçiren ve kaza geçirmeyen deney ve kontrol grupları olarak birbirleri ile karşılaştırılmıştır. Deneklerimizin yaş ortalamaları deney grubu 21.8±3.66, kontrol grubu 22.18 + 6.10 dur. Her iki grubumuzda tahsil, nedeni durum ve çalışma süresi olarak eşitlenirken, iş kazası geçirme bakımından fark vardır. Gruplara uygulanan Benton görsel algı testinde, iş kazası geçiren deney ve kontrol grupları puan ortalamaları arasında anlamlı fark çıkarken (p0.05). Spielberger sürekli durumluk anksiyete skalasının hem sürekli hem de durumluk ölçeklerinde iş kazası geçiren deney ve kontrol grupları arasında anlamlı farklılıklar bulunmuş (p0.05). Eysenck kişilik testinin psikotik, dışadönük, nörotik ve yalan alt testlerinde iş kazası geçiren deney ve kontrol gruplarının puan ortalamaları arasında fark bulunamazken (p>0.05), İş kazası geçirmeyen deney ve kontrol grupları puan ortalamaları arasında dışa dönük ve nörotik alt testlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklar bulunmuştur (0.01
Özet (Çeviri)
52 SUMMARY This study examines the potential differences between individuals working in high risk job accident environments. The study also tries to evoluate how individuals who have undergone job accidents have been effected. The test group of 100 workers has been selected from high risk job accident prone metal goods industry workers and the control group has been selected from low risk job accident prone electrical goods production industry workers. The individuals of the test and control groups have divided into those who have had job accidents, and those who have not. The group of individuals who have had accidents and the group have not in both the test and control groups, have been compared to each other. The mean age of the test group is 21.8±3.66, and of the control group 22.18±6.10. Both groups are equal in education, civil status and work duration, but are different in job accidents. The Benton visual perception test has been applied to the groups and a significant difference in the point average has been found in those test and control groups of having had job acidents (p0.05). Significant differences have been found in the test and control groups of having had job accidents according to the Spielberger trait- state scale on both the trait scale and test scales (p0.05). There were no differences in the point averages of psychotic, extravert, neurotic and lie subgroup of Eysenck personality test in individual who are had job accidents in both test and control groups (p>0.05). Significant statistical differences have been found in the extravert and neurotic subtests of the test and control groups of not having had job accidents (0.01