Enterokoklarda glikopeptid direncinin PCR yöntemiyle araştırılması
Detection of glycopeptide resistance in enterococci by the PCR method
  1. Tez No: 118437
  2. Yazar: ZERRİN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. Z. ÇİĞDEM BAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Laboratuvarına gönderilen çeşitli muayene maddelerinden etken olarak izole edilen 100 enterokok cinsi bakterinin tür tanıları yapılmış ve çeşitli muayene maddelerine göre dağılımları incelenmiştir. İzole edilen 100 susun 85'i idrar, altısı cerahat, ikisi batın içi sıvı ve birer tanesi insizyon sıvısı, diren, safra kesesi sıvısı, kan, periton sıvısı, parasentez sıvısı ve plevra sıvısı örneklerinden izole edilmiştir. Suşların 43'ü E.faecalis, 50'si E.faecium, altısı E.gallinarum ve biri E.avium olarak identifiye edilmiştir. E.faecalis suşlarının 39'u idrar, üçü cerahat, biri kan;£.faec/um suşlarının 41 'i idrar, üçü cerahat, ikisi batın içi sıvı ve birer tanesi diren, safra kesesi sıvısı, parasentez sıvısı ve plevra sıvısından; Egallinarum suşlarının beşi idrar, biri periton sıvısından; bir Eavium susu ise insizyon sıvısından izole edilmiştir. Agar dilüsyon yöntemiyle Efaecalis olarak belirlenen suşların %9'u penisiline, %2'si ampisiline, %5'i vankomisin ve teikoplanine; E.faecium olarak belirlenen suşların %46'sı penisiline, %42'si ampisiline, %6'sı vankomisin ve teikoplanine; E.gallinarum ve E.avium olarak belirlenen suşların %43'ü vankomisine orta derecede dirençli, penisilin, ampisilin ve teikoplanine duyarlı olarak saptanmıştır. 79E.faecalis suşlarının %2.3'ü penisiline ve ampisiline, %14'ü gentamisine, %44'ü streptomisine, %14'ü hem gentamisin hem streptomisine yüksek düzeyde dirençli bulunmuştur. E.faecium suşlarının %46.5'u penisiline, %34'ü ampisiline, %36'sı gentamisine, %60'ı streptomisine ve %32'si hem gentamisin hem streptomisine yüksek düzeyde dirençli bulunmuştur. Diğer türlerden bir E.gallinarum suşunda (%14.3) sadece streptomisine yüksek düzeyde direnç saptanmıştır. İzole edilen suşların hiçbirinde beta-laktamaz aktivitesi saptanmamıştır. Çeşitli klinik örneklerden izole edilen 100 enterokok suşunun beşinde VanA direnç geni ve beşinde VanC direnç geni PCR yöntemiyle belirlenmiştir. VanA direnci saptanan suşların (üç E.faecium, iki E.faecalis) MİK aralığı vankomisin için 256-512 ug/ml, teikoplanin için 32-64 ug/ml olarak saptanmıştır. Bir suş hariç diğer suşlarda aynı zamanda penisiline ve ampisiline (MİK >256 ug/ml); bütün suşlar da gentamisine (MİK >500 ug/ml), streptomisine (MİK >2000 ug/ml) karşı yüksek düzeyde direnç saptanmıştır. VanC direnci saptanan suşların beşi E.gallinarum olarak belirlenmiştir. Bu suşlarda vankomisin için MİK aralığı 4-8 ug/ml, teikoplanin için ise 0.12-0.5 ug/ml olarak saptanmıştır. Bir susta sadece streptomisine (MİK >2000 ug/ml) karşı yüksek düzeyde direnç saptanmıştır. Ağarda tarama yöntemiyle incelenen 100 dışkı veya rektal sürüntü örneğinden sadece bir dışkı örneğinden izole edilen ve E.faecalis olarak belirlenen bir susta VanA direnci saptanmıştır. Bu suş vankomisin teikoplanin, penisilin ve ampisiline (MİK>256 ug/ml); gentamisine (MİK>500 ug/ml) ve streptomisine (MİK>2000 ug/ml) karşı yüksek düzeyde dirençli olarak bulunmuştur. 80
Özet (Çeviri)
SUMMARY DETECTION OF GLYCOPEPTIDE RESISTANCE IN ENTEROCOCCI BY THE PCR METHOD One hundred enterococcus isolates obtained from various clinical specimens sent to the laboratories of the Department of Microbiology and Clinical Microbiology, Istanbul Faculty of Medicine, Istanbul University were identified to the species level and their distribution according to the specimen groups were examined. Eighty five of the 100 isolates were from urine, six from pus, two from intraabdominal fluid, and one each from incisional, gall bladder, peritoneal, paracentesis, pleural fluid and blood specimens. Fourty three strains were identified as Enterococcus faecalis, 50 as E.faecium, six as E.gallinarum and one as E.avium. Thirty nine of the E.faecalis strains were isolated from urine, three from pus, and one from blood; 41 of the E.faecium isolates from urine, three from pus, two from intraabdominal fluid, and one each from drainage, gall bladder, paracentesis and pleural fluid; five of the E.gallinarum isolates from urine and one from peritoneal fluid; and one E.avium isolate from incisional fluid specimens. 81Nine percent of the E.faecalis strains were resistant to penicillin, 2% to ampicillin, and 5% to vancomycin and teicoplanin. E.faecium strains exhibited 46% resistance to penicillin, 42% to ampicillin and 6% to vancomycin and teicoplanin. 43% of the E.gallinarum and E.avium isolates were found to be moderately susceptible to vancomycin but fully susceptible to penicillin, ampicillin and teicoplanin. The E.faecalis strains were 2.3% resistant to both penicillin and ampicillin. High level-gentamicin resistance was 14% and streptomycin resistance 44%. 14% of the isolates were found to confer high level resistance against both aminoglycosides. The E.faecium strains were 46.5% resistant to penicillin and 34% to ampicillin. High level resistance was detected in 36% against gentamicin, 60% against streptomycin and 32% against both. Among the other species, 4.3% high level streptomycin resistance was detected in only one isolate of E.gallinarum. None of the isolates were found to produce beta lactamase. VanA gene in five and VanC gene in another five of the 1 00 Enterococcal strains were detected by PCR. In VanA type resistant strains (3 E.faecium, 2 E.faecalis) range for vancomycin was 256-512 ng/ml, and for teicoplanin 32-64 p,g/ml. Excluding one strain, high level resistance against penicillin and ampicillin (MIC >256^g/ml), gentamicin (MIO500 ng/ml) and streptomycin (MIC >2000 (ig/ml) were detected in all isolates at the same time. Five of the VanC type resistant strains were identified as E.gallinarum. The MIC range of these strains for vancomycin was 4-8 jig/ml and for teicoplanin 0.12-0.5 jj,g/ml. High level streptomycin resistance (MIC >2000 jig/ml) was found in only one isolate. 82