Streptozotocin ile diabetik yapılan sıçanların plazma beta-hidroksibutirik asid, asetoasetik asid, trigliserid ve serbest yağ asidi seviyelerinin bir ay süre ile incelenmesi
- Tez No: 111632
- Danışmanlar: PROF.DR. EMİNE KÖKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Endocrinology and Metabolic Diseases, Veterinary Medicine
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
61 ÖZET Bu tez çalışmasında diabetin hayati öneme haiz akut komplikasyonu olan diabetik asidozu teşhis etmek ve takibini yapmak amacıyla güvenilir bir yöntemle kanda kantitatif keton cisimleri (Ş-hidroksibutirat, asetoasetat) tayi ni yapmayı amaçladık. Bunun yanında aynı deney gruplarında açlık kan şekeri, trigliserid ve yağ asidi tayini yapmayı da amaçladık. Bu amaçlarımızı gerçekleştirmek üzere, Sprague-Dawley soyundan genç, erişkin erkek sıçanlara penis veninden tek ve massif dozda (65mg/kg) streptozotocin (STZ) enjeksiyonu yapıldı. STZ enjeksiyonundan sırasıyla 48 sa at, 1 hafta, 2 hafta, 3 hafta ve 4 hafta sonra sakrifiye edilen sıçanların 12 saat lik açlık kan numuneleri alındı ve amaçladığımız parametreler plazmada tayin edildi.
Özet (Çeviri)
62 SUMMARY The scope of this study was to estimate a reliable method for the quan titative measurement of the ketone bodies (p-hydroxybutyrate, acetoacetate) in blood, in order to help for the diagnosis of diabetic ketoacidosis, the very impor- tant acute complication of diabetes mellitus. Together with that we aimed to me asure the fasting blood glucose levels, triglycerides and fatty acid concentrati ons for the same subjects. A massif dose (65 mg/kg) of streptozotocin (STZ) was injected via pe nis vein to young mature Sprague-Dawley rats. Fasting blood samples were ta ken 48 hours, one week, two weeks, three weeks and four weeks following the STZ injection, and the parameters mentioned were tested in plasma.