Streptozotosin ile kronik diabetik yapılan sıçanların aort endotel dokusunda nitrik oksit sentaz aktivetisinin ve plazma nitrit/nitrat ölçümünün değerlendirilmesi
The Evaluation of nitric oxide sentaz activity in the aort endothelial tissue and the level of nitrite/nitrate in plasma of rats wich are made chronic diabetic with streptozotocine
  1. Tez No: 71200
  2. Yazar: OSMAN NURİ ŞENBAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE KÖKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
VI.OZET Bu tez çalışmasında amacımız kontrolsüz kronik diabette endotelial doku NO (nitrik oksid) seviyesindeki değişimleri ve bu seviyelere Vit E'nin etkisini incelemekti. Bu amacımız için aort endotel dokusu NOS (nitrik oksid sentaz) aktivitesi ve nitrik oksid'in en önemli metaboMeri olan nitrit ve nitratların plazma seviyelerini hem kontrol hem de diabetik gruplarda tayin etmeyi amaçladık Ayrıca NADPH diaphorase histokimyasal tekniğiyle doku düzeyinde NO etkinliğini gözlemledik. Diabet oluşturmak için genç yetişkin erkek Wistar Albino sıçanlara tek doz STZ (65 mg/kg intra penal) serum fizyolojik içinde uygulandı. HbAlc ve plazma glukoz seviyeleri kontrol grubuyla kıyaslandığında deney grublarının diabetik olduğu görüldü (p0.05). Her ne kadar diabetik grupta NOS aktiviteleri yüksek ölçülmüş ise de, NADPH- diaphorase histokimyasal tekniği sonuçlarına göre, diabetik grup, artan NOS aktivitesi ve yüksek plazma total nikrit+ nitrat konsantrasyonu ile aort dokusu NO etkinliği uygunluk göstermemektedir. Fakat vitamin E uygulanan diabetik grupta bu bozulmuş NO cevabı kısmen geri döndürülmüş, yeterli NO etkinliği NADPH-Diaphorase histokimyasal tekniği ile gözlemlenmiştir. Kronik diabette bozulmuş bu NO cevabından büyük ölçüde artan serbest oksijen radikalleri sorumludur ve bu çalışmada NO cevabının kısmen E vitamininin antioksidan uygulaması ile geri dönüştüğü gösterilmiştir. 56
Özet (Çeviri)
VH.SUMMARY The aim of this study, was to observe the alterations of nitric oxide levels in endothelial tissue, due to uncontrolled chronic diabetes and the effects of vitamin E on this levels. For this purpose we determined the nitric oxide synthase (NOS) activity in aortic tissue and the levels of plasma nitrite, nitrate that are the major metabolites of nitric oxide both control and diabetic groups. Also we observed the NO efficiency on tissue level by NADPH-Diaphorase histochemical technics. Diabetes was included in young adult male Wistar Albino rats by a single administration of streptozotocine (65 mg/kg intra penal) in saline. When HbAlc and plasma glucose levels of experimental groups compared with controls rats experimental groups were diabetic (p< 0.001). 0- count results of NOS activity was high both diabetic and diabetic+vitamin E group but it was only significant for diabetic group (p0.05). Although increased NOS activity was measured in diabetic group but depend on the NADPH-diaphorase histochemical technic this increased NOS activity and high plazma total nitrite + nitrate concentrations were not correlated with NO efficiency of the same aortic tissue. But in vitamin E treated diabetic group these defective responses can be partially reversed and adequate NO efficiency were observed by NADPH-diaphorase histochemical technic. Increased oxygen-derived free radicals in chronic diabetes mainly responsible for this defective response and this study showed that, it can be reversed partially by vitamin E antioxidant treatment. 57