Koyun çiçek hastalığına karşı aşılanan ve enfekte koyun kan serumunda bazı parametrelerin araştırılması
- Tez No: 111645
- Danışmanlar: PROF. DR. TANJU ASI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
6 - ÖZET Bu çalışmada, koyun çiçek hastalığı ile doğal enfekte ve koyun-keçi çiçek aşısı uygulanmış koyunlarda kan serumlarında oluşan bazı biyokimyasal parametreler incelendi. Materyal olarak 50 adet kıvırcık koyun kullanıldı. Bu koyunlara ait kan serumları ile, doğal enfekte bir sürüden elde edilen 10 koyuna ait serumlar denemede kullanılarak toplam 130 serumda 1040 adet analiz gerçekleştirildi. Denemeye alınan 50 adet kıvırcık koyunun 10 adedi kontrol olarak ayrıldıktan sonra, kalan 40 adet koyunda zararsızlık ve bağışıklık denemeleri için 20 şerlik iki gruba ayrıldı. Çalışmanın başlangıcında bağışıklık denemesi için ayrılan gruba normal aşı dozu, zararsızlık denemesindeki gruba ise 10 kat konsantre aşı dozu enjekte edildi. Bu amaçla kuzu böbrek hücre kültüründe koyun-keçi çiçek aşısı hazırlandı. 21. gün bağışıklık grubundaki hayvanlar ile kontrol grubundaki aşısız koyunlar eprüve edildi. 36. gün aşının zararsız olduğu ve protokol limitleri içerisinde bağışıklık verdiği anlaşıldığından deneme sonuçlandırıldı. Çalışmada koyunların kan serumunda total protein, total lipid, kolesterol ve glikoz konsantrasyonları ile GOT, GPT ve ALP aktiviteleri araştırıldı. Bu amaçla hazır ticari kitler ve bu kitlerde belirtilen metodlar kullanılarak sonuçlar, Schimadzou 160 A spektrof otometresinde okunarak tespit edildi. Deneme sonucunda; serum protein değerleri normal grupta 6.5210.14 g/dl olarak saptanırken doğal ve deneysel enfekte gruplarda bu değerin normal gruba göre arttığı ve bu artışın istatistiksel yönden anlamlı olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
7- SUMMARY In this study some biochemical parameters of naturally infected and vaccinated sheep against sheep pox were investigated. 50 Kıvırcık sheep were used as the material. A total of 1040 analysis were done from a total of 130 blood sera which were obtained from these experimentally and a naturally infected sheep herd. 10 of the sheep were taken as control group and remaining 40 sheep were divided into two groups of 20 for safety and potency testing of the vaccine. At the beginning of the experiment, normal vaccine dose was applied to the safety testing group and 10 times concentrated vaccine dose was applied to the potency testing sheep group. For this purpose, sheep-goat pox vaccine was produced in lamb kidney cell culture. All the animals in potency testing group were challenged in the 21 st day. After the vaccine was determined to be safe and give good immunity in protocol limits at the 36 th day, the experiment was finished. In addition to the total protein, total lipid, cholesterol and glucose concentrations, GOT, GPT and ALP activities were also determined. For this purpose, ready commercial kits and methods described for these kits were used and the results were interpreted by reading with Schimadzou 160 A spectrophotometre. At the end of the experiment, it was determined that while serum protein levels were 6.52± 0.14 g/dl in control group, they increased in naturally infected and experimentally infected group comparing with controls and these differences were found statistically significant.Serum total lipid levels were found 172.