Keçiciğer ağrısı hastalığının çeşitli suşlarıyla aşılanmış hayvanlarda kan serumunda bazı parametrelerin araştırılması
  1. Tez No: 111646
  2. Yazar: JALE TÜRKASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANJU ASI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
54 6. ÖZET Bu çalışmada, keçiciğer ağrısı hastalığının çeşitli suçlarıyla aşılanmış hayvanların kan serumunda total protein, kolesterol, total lipid, glukoz, GOT, GPT ve ALP düzeylerinde meydana gelebilecek değişiklikler incelendi. Bu amaçla 41 adet, bir yaşlı, erkek, tiftik keçisi kullanıldı. Keçilerin 11 tanesi kontrol ve 30 taneside deneme grubu olarak ayrıldı. Deneme grubuda 10 keçilik 3 gruba ayrılarak, birinci grup keçiciğer ağrısı F38 suşu ile hazırlanan canlı aşı, ikinci grup F38 suşu ile hazırlanan ölü aşı, üçüncü grup ise keçiciğer ağrısı BQT suşu ile hazırlanan canlı aşı ile aşılandı. Aşı uygulamasından 40 gün sonra keçiler eprüve edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY During this study, blood sera of goats vaccinated with various strains of CCPP disease had been investigated for possible variation on levels of total protein, cholesterol, total lipid, glucose, GOT,GPT and ALP values. For this purpose 4 1 one year old male Angora goats used. While 30 out of 41 were being used for this trials, other 11 goats kept as unvaccinated controls. 30 animals in trial groups separated in to 3 groups, containing 10 animals in each. While animals in 1st group were being vaccinated with live vaccine prepared with F38 strain, animals in 2nd group vaccinated with inactivated F38 vaccine and animals in 3rd group vaccinated with live vaccine prepared with BQT strain. All animals in four groups challenged with F38 field strains 40 days after vaccination. After challenge, decrease on serum cholesterol. glucose, total protein and ALP levels on animals in control group. Found statistical1/ significant ( p^O.