İneklerde kan ve sütte progesteron hormonu tayini ile erken gebelik teşhisi
- Tez No: 111644
 - Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ŞENÜNVER
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
 - Yıl: 1993
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Doğum ve Reprodüksiyon Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 59
Özet
6. ÖZET Bu çalışmada ineklerde tohumlama günü (O. gün) ve tohumlamadan sonraki 22. günlerde alınan kan serumu ve yağı alınmış süt örneklerinde progesteron hormon konsantrasyonlarının ölçülmesi ile erken gebelik teşhisi yapılması amaçlanmıştır. Çalışmada Karacabey Esmeri ırkından olan 64 inek kullanıldı. Dört inekte proöstrus, östrus ve metaöstrus evrelerindeki progesteron değişimlerinin saptanması amacıyla hergün kan ve süt örnekleri alındı. Gebelik teşhisi çalışmalarında, 60 inekten tohumlamadan 22 gün sonra alınan toplam 120 adet kan ve süt örneği kullanıldı. Bu 60 ineğin otuzundan tohumlama günü de kan ve süt örnekleri alındı. Elde edilen kan serumu ve yağsız süt örnekleri kapaklı cam şişelere aktarılarak ölçümlere kadar -20°C'de saklandı. Progesteron hormon ölçümleri Radioimmunoassay (RIA) yöntemi ile yapıldı ve çalışmada“I125 Direct Progesteron Analiz Kitlen”kullanıldı. Dört inekten östrus periyodunu da içine alan 10 gün boyunca toplanan kan örneklerinde yapılan ölçümler sonucunda progesteron seviyeleri östrus gününden bir gün öncesi ve 4 gün sonrasına kadar olan 5 günlük süre içinde gebelik teşhisi için limit kabul edilen 2 ng/ml'nin altında bulundu. Yağı alınmış süt değerlerinin de büyük ölçüde kan serumu değerlerine paralellik gösterdiği görüldü. 30 inekten östrus günü alman örneklerde yapılan ölçümler sonucunda ortalama progesteron konsantrasyonları kan örneklerinde 0.47±0.16 ng/ml ve süt örneklerinde 0.46±0.16 ng/ml olarak bulundu. Östrus günü üç inekte yüksek progesteron seviyeleri tespit edildi ve daha sonra bu ineklerden ikisinin gebe oldukları halde, diğerinin de diöstrus döneminde hatalı olarak tohumlandıkları anlaşıldı.60 inekte tohumlamadan 22 gün sonra yapılan gebelik teşhisi çalışmalarında kan örneklerinde 2 ng/ml ve süt örneklerinde 1 ng/ml progesteron seviyeleri sınır kabul edildi ve bu limit ve üstündeki değerler gebelik teşhisi için pozitif, altındaki değerler ise negatif olarak kabul edildiler. Gebe olarak sınflandırılan hayvanlarda kan örneklerinde 6.09±0.37 ng/ml ve yağı alınmış süt örneklerinde 2.48+0.21 ng/ml ortalama progesteron değerleri tespit edildi. RIA ölçümlerinde elde edilen sonuçlar, tohumlamadan sonraki 60. günlerde uygulanan rektal muayene bulgularına göre değerlendirilmek suretiyle kan ve yağı alınmış süt örneklerinde sırasıyla; gebelerde %86.11, %85.29 ve gebe olmayanlarda %100, %92.30 oranında doğrulukla gebelik teşhisi yapıldı.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY It was aimed to make early pregnancy diagnosis in cattle by blood serum and skimmed milk collected on days 0 and 22 after insemination. We used 64 dairy cows, milk and serum samples were collected daily from the four cows to determine the progesterone parameters during the proestrus, estrus and metaestrus periods. Total 120 serum and milk samples collected from 60 cows on day 22 after insemination were used for the pregnancy diagnosis studies. From thirty of the cows, serum and milk samples collected on the insemination day also. The obtained blood serum and skimmed milk samples were stored in vials at -20°C until the measurement time. The progesterone determination was made by using RIA and in this study I125 Direct Progesteron Kits were used. Progesteron levels in the serum samples collected from 4 cows for 10 days including also the estrus period, were less than 2 ng/ml which is accepted as the limit for pregnancy diagnosis, within a 5 days time starting a day before the day of estrus and continuing up to the 4th day following it. The skimmed milk progesteron levels were similar in serum progesterone levels. In the serum and milk samples, collected from 30 cows in estrus, mean values of progesterone concentrations were determined as 0.47±0.16 ng/ml and 0.46±0.16 ng/ml respectively. Two of the three cows which had high progesterone levels in estrus had been pregnant and the another cows had been false inseminated in the diestrus period.2 ng/ml progesterone level in the serum levels and 1 ng/ml progesterone level in the skimmed milk were accepted a margin line for pregnancy diagnosis in the sixty cows on 22 days after inseminations and above this margin was accepted as positive and below this margin was accepted negative for pregnancy diagnosis. Animals classified as pregnant had in the serum samples 6.09±0.37 ng/ml and 2.48+0.2 İ ng/ml mean value of progesteron in the skimmed milk samples. The accuracy of pregnancy diagnosis by using RIA was confirmed by rectal palpation on 60 days after insemination and the accuracy rate in the serum and skimmed milk samples were determined respectively %86.11 and %85.29 in the pregnant animals and %100 and %92.30 in the nonpregnant animals.