Mycoplasma capricolum subsp. capripneumoniae suşlarının hidrojen peroksit üretimi açısından değerlendirilmesi
Mycoplasma capricolum subsp. capripneumoniae evaluation of strains in terms of hydrogen peroxide production
- Tez No: 922092
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL METİNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Mikrobiyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada Türkiye'nin farklı bölgelerinden kültürle Mycoplasma capricolum subsp. capripneumoniae (Mccp) saha izolatı elde etmek, yerel izolatların H₂O₂ üretimi açısından değerlendirilmesi ve elde edilecek DNA'lardan bulaşıcı keçi çiğer ağrısı (CCPP)'nın genetik profilinin belirlenmesi amaçlandı. Çalışma kapsamında Türkiye'de sahadan klinik belirti gösteren 190 adet keçiden (66 adet burun sıvabı, 123 adet akciğer ve bir adet plevra sıvısı) örnek toplandı. Toplanan örneklerden klasik yöntemle üç adet etken izolasyonu yapıldı. Örneklere uygulanan direkt PCR ile 13 adet Mccp spesifik DNA saptandı. Ayrıca Pendik Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğü (PVKEM) kültür koleksiyonda bulunan üç adet izolat, bir adet Tacikistan saha izolatı ve Mccp F38 referans suş H₂O₂ üretim seviyeleri ve saha izolatlarıyla filogenetik yakınlığın belirlenmesi amacıyla çalışmaya dahil edildi. Sonuç olarak toplam 18 adet Mccp DNA'larına Sanger dizileme yöntemi uygulanarak filogenetik ağaç çizildi ve CCPP'nin Türkiye'deki genetik profili ortaya konuldu. Potansiyel aşı suşunu belirlemek amacıyla sekiz izolatın H₂O₂ üretim düzeyleri tespit edildi. En yüksek ve en düşük H₂O₂ üretimleri belirlenen izolatların H₂O₂ üretimleri bitinceye kadar pasajları yapıldı. H₂O₂ üretim düzeyleri belirlenen izolatlar Türkiyede yapılacak CCPP aşı geliştirme çalışmalarında kullanılması amacıyla PVKEM kültür koleksiyonuna kaldırıldı. Bu çalışma ulusal ve uluslararası literatüre katkı sağlacak ve gelecekte yapılacak CCPP aşı çalışmalarına ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to obtain Mycoplasma capricolum subsp. capripneumoniae (Mccp) field isolates by culture from different regions of Turkiye, to evaluate local isolates in terms of H₂O₂ production and to determine the genetic profile of contagious capripneumonia (CCPP) from the DNA obtained. As part of the study, 190 clinically symptomatic goats (66 nasal swabs, 123 lungs and one pleural fluid) were collected from the field in Turkiye. Three Mccp were isolated from the samples by classical culture method. By direct PCR applied to the samples, 13 Mccp-specific DNAs were detected. In addition, three isolates from the culture collection of Pendik Veterinary Control Institute (PVKEM), one Mccp field isolate from Tajikistan and the Mccp F38 reference strain were included in the study to determine H₂O₂ production levels and phylogenetic relationship with the field isolates. As a result, a total of 18 Mccp DNAs were subjected to Sanger sequencing method to draw a phylogenetic tree and the genetic profile of CCPP in Turkiye was revealed. In order to determine the potential vaccine strain, the H₂O₂ production levels of eight isolates were determined. The isolates with the highest and lowest H₂O₂ production were passaged until their H₂O₂ production was complete. The isolates with determined H₂O₂ production levels were transferred to the PVKEM culture collection. They will be used in CCPP vaccine development studies to be conducted in Turkiye. This study will contribute to the national and international literature and will shed light on future CCPP vaccine studies.