Sakız ve İmroz koyunlarının yarı-entansif koşullardaki verim performansları konusunda karşılaştırmalı araştırmalar
- Tez No: 111651
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET EVRİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Bu araştırma, Çanakkale-Kumkale'de yarı-cntansif koşullarda, tek bir sürü halinde yetiştirilen Sakız ve İmroz koyunlarının verim performanslarını karşılaştırmalı olarak ortaya koymak ve bazı çevre faktörlerinin incelenen verim özelliklerini etkileme düzeylerini saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, Kumkale Tarım İşletmesi'nde bulunan Sakız ve İmroz koyunlarının 1990 ve 1991 yıllarına ait kuzulama ve verim kayıtları incelenmiştir. Sakız ve İmroz kuzularının; doğum, 60., 120. ve 180. gün canlı ağırlık değerleri ile, 6 aylık yün verimi ve yün özellikleri üzerine etki eden genotip ve çevre faktörlerinin etkileri sırasıyla 1623, 1572, 1106, 779, 601, 111 adet hayvan üzerinde incelenmiştir. Sakız ve İmroz koyunlarının aşağıda sözü edilen verim özellikleri üzerine etki eden genotip ve çevre faktörlerinin etkileri; kırkım sonu ve sıfat öncesi canlı ağırlıkları için 1026 ve 1346; laktasyon süresi ve sağılan dönemdeki süt verimi için 468; yapağı verimi ve yapağı özellikleri için ise 1047 ve 421 koyunun verilerine dayandırılarak hesaplanmıştır. Koç altı koyun sayısına göre gebelik, doğum, tek, ikiz ve çoklu doğum oranları, kuzu oram ile bir doğuma düşen kuzu sayısı, Sakız koyunları için sırasıyla % 97.71, %97.46, % 23.76, % 60.83 ve % 15.41, % 188.55, 1.93; İmroz koyunları için aynı sırayla (çoklu doğum oranı hariç) % 97.77, % 96.61, % 73.64 ve % 26.36, % 122.84, 1.26 olarak saptanmıştır. Sakız ve İmroz kuzularının sütten kesime kadarla (60. gün) yaşama güçleri sırasıyla % 96.09 ve % 98.07olarak bulunmuştur. Sakız kuzuları için saptanan doğum ağırlığı 3.59 kg; sütten kesim ağırlığı 18.41 kg; 120. gün ağırlığı 29.01 kg; 180. gün ağırlığı ise 35.58 kg'dır. Doğumda ortalama 3.89 kg olarak doğan İmroz kuzuları, sütten kesimde 18.71 kg, 120. günde 24.17 kg ve 180. günde de 27.54 kg canlı ağırlığa ulaşmışlardır. Sakız ve İmroz koyunlarının kırkım sonu ağırlıkları sırasıyla, 51.80 kg ve 49.08 kg; sıfat öncesi canlı ağırlıkları ise, 55.65 kg ve 50.49 kg olarak tesbit edilmiştir. Sakız koyunlarının laktasyon süreleri 203 gün ve sağılan dönem için süt verimi 73.92 kg; İmroz koyunlarının laktasyon süreleri 223 gün ve sağılan dönemdeki süt verimi ise 102.04 kg olarak saptanmıştır. Sakız ve imroz kuzularının 6 aylık ilk kırkım yün verimleri sırasıyla 0.94 kg ve 0.9 1 kg'dır. Dişi Sakız kuzularının incelenen yün özelliklerinden lüle uzunluğu 7.69 cm,70 elyaf çapı 27.90 mikron, dişi İmroz kuzularının aynı özelliklerinin düzeyi ise, 11.83 cm ve 31.82 mikron bulunmuştur. Sakız koyunlarının yıllık ortalama yapağı verimi 1.95 kg; lüle uzunluğu 12.40 cm ve elyaf çapı ise, 28.26 mikron olarak saptanmıştır. İmroz koyunlarının aynı özelliklerinin düzeyi ise sırasıyla 2.61 kg, 22.93 cm ve 32.30 mikron'dur. Verim özelliklerini etkileyen çevre faktörleri olarak; kuzuların çeşitli dönemlerdeki vücut ağırlıkları ve 6 aylık ilk kırkım yün verimi ile yün özellikleri üzerine genotip, cinsiyet, doğum tipi, ana yaşı ve doğum yıllarının, ergin hayvanların kırkım sonu ve sıfat öncesi canlı ağırlıkları, yapağı verimi ve yapağı özellikleri üzerine genotip, yaş ve verim yıllarının, laktasyou süreleri ve sağılan dönemdeki süt verimleri üzerine genotip, doğum tipi ve laktasyon sayılarının etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study, was carried out to reveal the comparative production performances and effect of some environmental factors on the production characteristics of Sakız and İmroz ewes kept in a single flock and semi-extensive conditions. In addition, determination of the superiority of these two breeds to each other was also aimed. The lambing and production records of 1990 and 1991 of Kumkale State Farm were used for the study. Genotype and environmental effects on the birth day, 6Qm, 120m> 180m day weights and 6 months old fleece production and quality of Sakız and Imroz lambs were investigated on 1623, 1572, 1106, 779, 601 and 111 lambs, respectively. Number of animals used for calculation of Genotype and environmental effects on the following production and characteristics of Sakız and İmroz ewes were 1026 and 1346 for after- shearing and before mating weights;468 for duration of lactation and milk yield; 1047 for fleece weights; and 421 for fleece characteristics. For the Sakız ewes, pregnancy, parturition, single and multiple parturition rates, lamb rates and number of lambs per parturition on the basis of number of ewes assigned for mating, were respectively % 97.71, % 97.46, % 23.76, % 60.83 and %15.41, %188.55, 1.93. These values for İmroz ewes were (except multiple parturition rates) %97.77, % 97.21, % 73.64 and % 26.36, % 122.84, 1.26 respectively. Survival rates of Sakız and İmroz lambs at weaning were % 96.09 and % 98.07 respectively. Birth, weaning, 120. day and 180. day weights of Sakız lambs were 3.59 kg, 18.4 1 kg, 29.01 kg and 35.58 kg respectively. İmroz Iambs that weighed 3.89 kg at birth have reached 18.71 kg at weaning, 24.17 kg at 120& day, and 27.54 kg at 180* day. Weights of Sakız and İmroz ewes after shearing were 51.80 kg and 49.08 kg respectively and weights before mating were 55.65 kg and 50.49 kg respectively. Lactation periods and lactation yields of Sakız ewes were 203 days and 73.92 kg respectively; these values were 223 days and 102.04 kg for İmroz ewes, respectively. First shearing (6 months) fleece weights of Sakız and İmroz lambs were 0.94 kg and 0.91 kg respectively. Fleece characteristics values of female Sakız lambs were 7.69 cm for staple length and 27.90 micron (u) for fiber diameter. These values for female Imroz lambs were 11.83 cm and 31.82 microns (u) respectively. Fleece production, staple length and fiber diameter means of Sakız ewes were 1.95 kg, 12.4074 cm and 28.26 microns (u) respectively. These values were 2.61 kg, 22.93 cm and 32.30 microns (u) respectively for İmroz ewes. As factors affecting the production characteristics, effects of genotype, sex (except fleece qualities) type of parturition, age of mother and years of birth on fleece yields on body weights of the lambs at different periods and first shearing (6 months) fleece yields were investigated. For ewes, effects of genotype, age and production years on fleece yield and fleece quality, effects of genotype, type of parturition and number of lactation on lactation periods and milk yields on weights after-shearing and before mating were investigated.