Üst tam protezlerdeki orta hat kırıkları ile damak şekli, akrilik reçinenin cinsi ve polimerizasyon yöntemi arasındaki bağıntının incelenmesi
  1. Tez No: 111650
  2. Yazar: GÜL AYKANAT (İNCEBAYRAKTAR)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SENİH ÇALIKKOCAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
90 8. ÖZET Üst tam protezlerdeki orta hat kırıkları ile damak şekli, akrilik reçinenin cinsi ve polimerizasyon yöntemi arasındaki bağıntı, üzerine diş dizilmemiş kaide plaklarına, Instron Universal Test Aygıtında kırılma yükü uygulanarak incelendi. Çalışmada, Acron Standard (geleneksel akrilik reçine), Lucitone 199 (darbeye dayanıklı akrilik reçine) ve SR-Ivocap (enjeksiyon akriliği) kullanıldı. Kaide plakları, bu üç akrilik reçine ile geleneksel ve enjeksiyonla muflalama yöntemleri kullanılarak, normal, derin ve sığ olmak üzere üç farklı damak şekli üzerinde hazırlandı. Kaide plaklarının cilalı yüzeyleri, instron Universal Test Aygıtının tablası üzerine yerleştirildi. 5 mm çapındaki yassı uçlu bir çubuk ile 5 mm/dak.lık deformasyon hızı (crosshead speed) ile sıkıştırma kuvveti uygulandı. Yükün uygulandığı yer, kaide plağının ölçü yüzeyinde, dış bükeyliğin en yüksek dolduğu yerde, orta hat üzerinde idi. instron Universal Test Aygıtının kaydedici ucu, kırılma anına kadar91 dereceli kağıt üzerinde ilerledi. Dereceli kağıt üzerinde elde edilen değer, kaide plağının kgf. cinsinden kırılma yükü değeriydi. Gruplara ait kırılma yükü değerlerinin aritmetik ortalama ve standart sapmaları hesaplandı. Gruplar arasındaki farklılıkların istatistiksel karşılaştırması, non- parametrik bir test olan Mann-Whitney U testi ile yapıldı. Genel olarak, derin damak şekli kırık oluşumu açısından en zayıf, normal damak şekli ise en dayanıklı ve en az zorlanan damak şekli gibi görünmekte, sığ damak şekli ise bu ikisi arasında yer almaktaydı. Geleneksel basınçlı muflalama tekniği ile polimerize edilen Lucitone 199 üç farklı damak şeklinde de en dayanıklı kaide maddesi oldu. Lucitone 199' un en zayıf damak şekli olan derin damaklarda, 1 mm kalınlığında hazırlandığında kırılma dayanımı açısından oldukça başarılı sonuçlar verdiği görüldü.
Özet (Çeviri)
92 9. SUMMARY The correlation among the midline fractures of upper complete dentures, palatal shape, the kind of the acrylic resin and the polymerization technique was investigated by applying fracture load to the base plates without set-up. Fracture load was applied by Instron Universal Test Machine. Acron Standard (conventional acrylic resin), Lucitone 199 (high- impact acrylic resin) and SR-Ivocap (Injection molding acrylic resin) were used and the base plates were polymerized on three different palatal shapes, (medium, deep and shallow) using conventional compression and injection molding techniques. The nontissue sides of the bases were placed on the platen of the Instron Universal Test Machine and loaded in compression at 5 mm/min. by a 5 mm diameter flat-ended rod mounted in the upper jaws of the test machine. The load was applied to the tissue side of the base at the midline height of the convexity.93 Internal chart recorder of the machine travelled along the graph paper until the fracture occured. The value obtained on the graph paper was the fracture load of the denture base plate. Mean values and standart deviations of each group were calculated. Statistical comparison of the groups was performed with Mann- Whitney U Test which is a non-parametric test. In general, deep palatal shape was seemed to be the weakest and the normal palatal shape to be the strongest one. Shallow palate was between two of them. High-impact acrylic resin which is polimerized by conventional compression molding technique, was the strongest denture base material on three different palatal shapes. It was observed that Lucitone 199 denture bases of 1 mm thickness gave rather successful results on deep palatal shapes, too.