Obturatör bulbunun protez retansiyon ve stabilitesi üzerinde araştırmalar
- Tez No: 111653
- Danışmanlar: PROF.DR. ESENGÜN YENGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
8. ÖZET Bu araştırma maksiller rezeksiyon geçirmiş 18'i dişsiz 12 ' si dişli olmak üzere toplam 30 vakanın protetik rehabilitasyonunu kapsamaktadır. Yaşları 12 ile 75 arasında değişen hastaların yarısı kadındır. Hastaların hepsinden anatomik ve fonksiyonel olmak üzere iki tip ölçü alındı. Anatomik modeller üzerinde üstü açık bulblu ve hollow bulblu, fonksiyonel modeller üzerinde bukkal flanjlı ve hollow bulblu olmak üzere dört değişik bulba sahip obturator protez her hastaya uygulandı. Bulblardaki tutuculuk fonksiyonlarının belirlenmesi için dişsiz hastalarda dinamometre; kenar sızıntı farklarının belirlenmesi için dişli ve dişsiz hastalarda spirometre testleri yapıldı. Obturator protezler hastalar tarafından belirli bir süre kullanıldıktan sonra tutuculuk, stabilite, kenarsızıntı, su içme, yemek yeme, konuşma, sigara içme ve hijyen gibi bulguları hastalar ve hekim tarafından değerlendirildi. Bukkal flanj obturator protezlerin hollow bulblu ve üstü açık bulblu obturator protezlere nazaran daha ideal olduğu saptandı 92
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY Maxillofacial prosthodo ntics involves the treatment of congenital, acquired or developmental deformities. In this investigation, 30 patients with maxillary rezections have been treated by means of ob turator prosthesis. Eighteen of these were edentulous. The ages of our patients were between 12 and 75. We have constructed hollow bulb obturator prosthesis and opened bulb obturator prosthesis by means of anatomic impression and we have constructed hollow bulb obturator prosthesis and buccal flange obturator prosthesis by means of functional impressions for every patient. To investigate the retention and support of the bulbs, we have used dinamometer tests in edentulous patients; to investigate leakage of air, we have used spirometer tests in both dentulous and edentulous patients. The other components such as hygine, esthetics, mastica tion, swalowing, drinking, smoking and etc.. of the patients who used obturator prosthesis were evaluated by means of the prosthodontist as well as the patient himself. Buccal flange bulb were found to be the best design in order to maintain retention and stability of the obturator prosthesis in every patient. -9-3-