Obturatör protez yapımında kullanılan üç farklı protetik materyal üzerine mikroorganizma yapışmasının değerlendirilmesi
Evaluation of micro-organisms adherens on three different materials used in construction of obturator prosthodontics
- Tez No: 48678
- Danışmanlar: PROF.DR. ERMAN TUNCER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
8- ÖZET Bu araştırma, obturator protezlerde kullanılan üç farklı protetik materyal'e mikroorganizma yapışmasının değerlendirilmesi için yapılmıştır. Denenen protetik materyallar Molloplast-B, Akrilik resin, Monopoly ve kullanılan mikroorganizmalar Staphylococcus aureus, Streptococcus mitis, Actinomyces naeslundii, Actinomyces viscosus, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Pseuodomonas aeruginosa, Candida albicans'tir. Araştırmamız için Molloplast-B, akrilik resin ve monopoly'den özel kalıplarla 1x2cm boyutunda deney modelleri hazırlanmıştır. Bu modeller otoklavda 120 °C'de 1 atm basınçta 15 dakika süreyle steril edilmiştir. Bu deney modellerine mikroorganizma yapışması mikroorganizma üreme özelliklerine uygun sıvı besiyerleri kültürlerinde yirmidört-kırksekiz saat 37 °C'de bekletilerek incelenmiştir. Deney modelleri üzerine yapışmış mikroorganizma sayısı deney modelleri 100 mi tuzlu su içinde çalkalandıktan sonra sulandırılıp katı besiyerlerine yayılarak hesaplanmıştır. Çalışmamızın sonucunda, Molloplast-B'nin akrilik resin ve monopoly, akrilik resinin ise monopoly'e göre daha fazla mikroorganizma yapışmasına maruz kaldığı tespit edilmiştir. 49
Özet (Çeviri)
9- SUMMARY This study is carried out in order to evaluate the micro-organisms adhesion to three different prosthetic material used in obturator prostheses. Experimental prosthetic material are Molloplast-B, acrylic resin, monopoly and the micro-organisms that are used Staphylococcus aureus, Streptococcus mitis, Actinomyces naeslundii, Actinomyces viscosus, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa, Candida albicans'tir. For our study the experimental models which are 1x2 cm dimension are prepared with special mold from Molloplast-B, acrylic resin and monopoly. The adhesion of micro-organisms to this experimantal models were investigated 24-48 hours at 37 °C'in ilquid culture dish that fits to characteristics of proliferation of micro-organisms. To calculate the number of micro-organisms that are attached to the experimental models were snaked in 100 ml saline then dilutions were made ond from here it is planted to solid culture dish. As a result of our study, it has been determined that Molloplast-B has undergone more micro-organisms adhesion as compared to Acrylic Resin, and Monopoly, and that Acrylic Resin has more micro-organisms adhesion than Monopoly. 50