Obtüratör protez kullanan orta hat maksiller rezeksiyonlu hastalarda yaşam kalitesinin araştırılması
Quality of life investigation in midline maxillary defect patients using obturator prosthesis
- Tez No: 157667
- Danışmanlar: PROF.DR. ESENGÜN YENGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Literatürde maksiller kanserlerin tedavisi sonrası ağız kuruluğu, ağrı, oral mukoza irritasyonu, konuşma ve yutkunma problemlerinin görüldüğü; yüzdeki asimetri veya şekil bozukluğunun hastada psikososyal problemler yarattığı bildirilmiştir. Bütün bu psikolojik zorluklar ve rahatsızlıklar hastanın yaşam kalitesini düşürür. Tedavi sonrasında kötü fiziksel ve psikolojik durum gösteren maksiller defektli hastalarda bu durumları belirleyen faktörlerin tanımlanması, rehabilitasyon programlarının bireye göre optimal hale getirilmesini sağlayabilir. Böylelikle sağlık personeli fonksiyonu restore ederken daha iyi odaklanabilir ve hastalar kabul edilebilir bir yaşam kalitesi seviyesine eriştirilebilir. Araştırmamızda; orta hat maksiller rezeksiyon geçirmiş ve obturator protez uygulanmış hastaların mevcut yaşam kalitelerinin ölçülmesi amaçlanmıştır. Birinci bölümde, maksiller rezeksiyon geçirmiş hastalara özel çok boyutlu bir yaşam kalitesi ölçeği geliştirilmesi ve bu ölçeğin güvenirlik-geçerlik ve duyarlılığın tespit edilmesi; ikinci bölümde ise geliştirilen yaşam kalitesi ölçeği kullanılarak elde edilen verilerin Türk toplumunda orta hat maksilla rezeksiyonu geçirmiş hastaların yaşam kalitesi düzeyi olarak ortaya konulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Quality of life investigation in midline maxillary defect patients using obturator prosthesis It has been reported that patients suffer from xerostomia, pain, oral mucosa irritation, speaking-swallowing difficulties and live with psychosocial problems because of facial asymmetry and disfigurement after treatment of maxillary tumors. These psychological difficulties and disturbances reduce quality of life of the patient. It might be useful to define factors that determine these difficulties in maxillary defect patients who show worse physical and psychological problems after different therapies. Establishing these factors will provide developing optimum individual patient rehabilitation programs. Thus, clinicians can focus on restoring the function in a better way and patients may have more acceptable level in their quality of life. The objective of this study is to assess quality of life of the patients who had undergone midline maxillary resection and have been using obturator prosthesis. In the first part of the research, our goal was to develop a multi-dimensional quality of life scale spesific to the maxillary resection patients. In addition, we aimed to determine reliability-validity and sensitivity of this scale. In the second part, by using new developed measurement we objected to define the level of quality of life in patients with midline maxillary resection in Turkish society. In conclusion, ÇYDYK scale developed in the first part was found to be a reliable - valid and sensitive quality of life measurement usable for head and neck cancer patients who live in Turkey and had undergone midline maxillary resection. In the second part, relationships of“Sociodemographic features - Quality of life”were examined with ÇYDYK scale.