Sağlık ocaklarında ve A.Ç.S. merkezlerinde çalışan ebe-hemşirelerin, genetik hastalıklar ve genetik danışmanlık ile ilgili bilgi düzeylerinin saptanması
  1. Tez No: 111655
  2. Yazar: FERGÜL ERDEN (SAYIK)
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HACER KARANİSOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
-82- VII. ÖZET Bu çalışma, basit rastlantısal yöntemle seçilen Okmeydanı A.Ç.S. (1 1 kişi), Çapa A.Ç.S. (9 kişi), Üsküdar A.Ç.S. (11 kişi) Gültepe A.Ç.S. (12 kişi) Zeytin- burnu A.Ç.S. (13 kişi), Kadıköy A.Ç.S. (1 1 kişi) ve Sait Çiftçi A.Ç.S. (6 kişi), Halkalı S.O. (27 kişi), Avcılar S.O. (28kişi) ve Eyüp Sağlık Ocaklarında (12 kişi) çalışan 140 ebe/hemşirenin genetik hastalıklar ve genetik danışmanlık ile ilgili bilgi düzeylerinin saptanması amacıyla yapılmıştır. Veriler, çok sorulu anket formu uygulanarak elde edilmiştir ve I.Ü. İktisat Fa kültesi Haydar Furgaç Bilgi-lşlem Merkezi'nde değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, Sağlık Ocakları ve A.Ç.S. merkezlerinde görev yapan ebe/hemşirelerin genetik hastalık, genetik danışmanlık ve hemşirenin rolüyle ilgili yeterli düzeyde bilgi sahibi olmadıklarını ve hizmet verecekleri kişilere bu konuda iyi bir danışman olamadıklarını göstermektedir. 100 puan üzerinden yapılan değerlendirmede deneklerin almış oldukları bilgi puan ortalaması 21,27±13,62 bulunmuş ve beklenen sonuç elde edilememiştir. Bilgi puan ortalamaları; öğrenim durumlarıyla, deneklerin görevleri ve bağlı bulunan kurumda hizmetiçi eğitim programlarının yapılmasıyla karşılaştırılmış ve“t”testi ile değerlendirilmiştir. Önlisansı bitiren ve hemşirelikte önlisan programına devam eden sağlık koleji mezunları ve hizmetiçi eğitim programlarına katılan ebe/hemşirelerin almış oldukları bilgi puan ortalamaları diğerlerine kıyasla daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
-83- VIII. SUMMARY The undertaking/action has been performed by us on simple accidental methods and this study has been applied on 1 1 Nursed (midwife) from the Me dical Center for Maternal/Infants Health (M.C.M.I.H.) of Okmeydanı, 9 Nurses from Çapa (M.C.M.I.H.),! 1 Nurses from the Üsküdar (M.C.M.I.H.), 13 Nurses from the Kadıköy (M.C.M.I.H.), 6 Nurses from the Sait Çiftçi (M.C.M.I.H.), 27 Nurses from the Halkalı Medical Center, (M.C.), 28 Nurses from the Avcılar (M.C.) and 1 2 Nurses from the Eyüp (M.C.) total of 140 Nurses/midwifes in or der to determine the Level of their knowledges and informations about the gene- tical diseases and their skills in connection with the genetical consultancy and assistance concerned. Such datas/outputs were obtcuned through application of a questionnaire form with teremendous of Questions and test. Such outputs and datas have be en evaluated and worked out by the data processing center of Haydar Furgac institute within the body of the University of Istanbul, faculty of economy in Is tanbul. Indings/outputs of the Study. If has been determined that nurses/midwifes being employed in the a.m. Medical Centers and Hospitals of A.G.S. (or cli- mics) are not knowledged and informed sufficiently in the genetical diseases, genetical medical assistance and in genetical consultancy and that their insuffi cient level of skill will not enable them to render a proper medical consultant to wards the patients concerned. The studies were performed on 100 score basis and the nurses/midwifes who have been tested during this study have approached %21.27±%13.62 p.c. of professional skillsknowledge levels. Therefore, the expected results could not be obtained. The resulting average scores/points of knowledge were evaluated in accor dance with their education levels and the other features of the a. m“tested Nur ses”have been compared with the internal service programs of the related me dical institute and all these datas/findings have been worked out and processed-84- with teh“t”testing methods. The nurses/midwifes who have Completed preli- cence education and nurses who continue a pre-Licence program have a better point of View in professional knowledges and their Comparative levels of pro- fessial skills and knowledges are higher than the nurses- who have not participa ted into such professional study programmes.