Ziyaretin, psikiyatri hastaları üzerindeki etkilerini araştırarak olumsuzlukların giderilmesinde hemşirenin rolünün belirlenmesi
- Tez No: 111664
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÇAYLAN PEKTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Bu araştırma psikiyatri kliniklerinde yatan hastalarda ziyaretin etkilerini belirleyerek olumsuz lukların giderilmesinde hemşirenin gerçekleştirmesi gereken işlevleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma İ.Ü..Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi ve T..0. İstanbu l Tıp Fakültesi hastanelerinde yatan % 50 'si kadın ( n-30 ), % 50 'si erkek (n-30) toplam 60 denek üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmayı gerçekleştirmek için CD.Sprelberger ' in STAT FORM XT ve STAT FORM XT T olarak bilinen“Durumluk-Sürekl i Kaygı Envanteri”ile araştırmacı tarafından hazırlanan hasta hakkında tanıtıcı bilgileri içeren bir anket formu ve hastanın ziyaret öncesi, sırası, sonrasını değerlendiren bir hemşire göz l em formu ku lla n ı lm ı şt ı r. Bulgular, bilgisayar yardımı ile değerlendirilmiş ve değerlendirmede“yüzdeleme”,“korelasyon”ve“t”testi kullanılmıştır.Sonuç olarak ziyaretin hastaların iyileşme süreci üzerinde olumlu etkileri olduğu ve sonuca ulaşmada bu kliniklerde çalışan hemşirelere roller düştüğü söylenebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to research the effects of the visits upon psychiatric patients and determined the activities of the nurses in order to annihilate the unwanted effects. Sixty patiends (50 % Male, 50 % Female) have been taken as experimental, group from two hospitals of Istanbul University, Data was collected by C..0.Spi el bergerds State and Trait Anxiety Scales (STAT FORM XT and STAI FORM XII) Also two different questionnai rye. was prepared and applied by the researcher. The results were evaluated statistically by using“precentage”,“Car r elati on”and“t -test”with computer. In Conclution it was found that visits have positive effects on the wellbeing of the patients and nurses have some important responsibilities to accompl ish.