Oral candidiazisli çocuklarda %5'lik sodyum bikarbonatla verilen özel ağız bakımının iyileşme sürecine etkisi
- Tez No: 111675
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLAY GÖRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
38- 7. ÖZET Araştırma, sütçocuğu ünitelerinde çeşitli nedenlerle yatan ve hastanede oral candidiazis oluşan çocuklara, reçete edilen tedavi planı ile birlikte %5'lik NaHCO3'la uygulanan özel ağız bakımının iyileşme süresine etkisini değerlendirmek amacı ile planlandı. Araştırma, Şişli Etfal Hastanesi sütçocuğu kliniklerinde yapıldı. Araştırma grubumuzu, 0-12 aylık 25'i erkek, 15'i kız olmak üzere toplam 40 çocuk oluşturdu. Çocuklar 20'şer kişilik, çalışma ve kontrol gruplarına ayrıldı. Gruplar yaş, cins, tartı, tanı ve tedavi yönünden benzerdi. Çalışma grubuna oral candidiazis tedavisinde reçete edilen nystatin + %5'lik NaHC03 ile ağız bakımı, kontrol grubuna ise sadece reçete edilen nystatin uygulandı. Sonuçta, oral candidiazisli çocukların tedavisinde reçete edilen nystatin ile birlikte %5'lik NaHCO3'la uygulanan özel ağız bakımının tedavi süresini oldukça kısalttığı ve bu azalmanın ileri derecede anlamlılık gösterdiği saptandı.
Özet (Çeviri)
-39- SUMMARY This study is planned on the infants with oral candidiasis to assess the effects of special mouth care with 5%NaHC03 in additon to the receiped treatment on the recovery period. The study was performed in the infant clinics totally 40 children aged between 0-12 months old. 25 male and 15 female created our study group. The children were divided into 2 groups of 20 children. The groups were similar to eachother by means of age, type, weight, diagnosis and therahpy. To experimental group, special mouth theraphy was applied in addition to nystatin %5NaHCC>3 which is receiped for oral candidiasis. To control group, only nystatin was applied. As as result, it was shown that in addition to nystatin 5%NaHC03 and special mouth care shortens the recovery time and this decrease was a highly significant.