Isolation and identification of candida species from the oral cavity of patients with diabetes mellitus (type 2)
Diabetes mellitus (tip 2) hastalarının oral kavitesinden elde edilen candida türlerinin izolasyon ve identifikasyonu
  1. Tez No: 390375
  2. Yazar: DYAR MUSADAQ SLEMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM KİREÇCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Oral Candidiazis, sigara kullanımı, lösemi, diş protezi, viral enfeksiyonlar ve özellikle diabetesmellitustip 2 (DMT2) gibi pek çok durumda artış göstermektedir. Diabetes mellitius, özellikle Candidaspp.'nin neden olduğu mantar hastalıklarında risk faktörü olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmanın amacı, DMT2 hastaları ile diyabeti olmayan sağlıklı bireylerden (N-DI) Candida türlerinin izole ve identifiye edilmesidir.Haziran-Ekim 2014 tarihleri arasında Kuzey Irak'ın Erbil kentinde bulunan Shahid Laila Qasm sağlık merkezinde takibi yapılan DMT2 hastalarının oral kavitelerindenCandidaspp. izole edildi. Bu hastalardan ve sağlıklı bireylerden (30 adet) toplam 120 adet ağız çalkantı örneği (OR) toplandı. Candida türleri, standart mikrobiyolojik metotlar ile izole ve identifiye edildi.DMT2 hastalarına ait OR örneklerinin 75%'inde Candida spp. tanımlandı. DMT2 hastalarından identitifiye edilen Candida türleri sırası ile;Candida albicans(78.89%),Candida tropicalis (6.67%), Candida kefyr (5.56%) ,Candida krusei,(4.44%), Candida sphaerica (2.22%), Candida famata (1.11%) ve Candida lusitaniae (1.11%). Şeklinde iken N-DI'li bireylerden 30% oranında ve sadece C.albicans izole edildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Oral candidiasis increase in many situations, like smoking, leukemia, denture wearers, viral infection, and diabetes mellitus especially type 2 (DMT2). It was established that diabetes mellitus (DM) is a predisposing risk factor to fungal infections especially those caused by Candida spp. the aim of this study was to isolation and identification of Candida spp. among DMT2 patients and non-diabetic individuals (N-DI). Candida spp. isolated from the oral cavity of DMT2 patients attending Shahid Laila Qasm center especially for the patients with DM in Erbil city from June to October 2014. Total of 120 oral rinses (OR) specimens were collected from patients clinically suspected cases of DMT2. And from N-DI (30 samples), Candida spp.were isolated and identified by standard microbiological methods.The results showed significant Candida spp.were detected from (75%) of the total DMT2 patients.The most common Candida spp. isolated was Candida albicans (78.89%) while, other were Candida tropicalis (6.67%),Candida kefyr (5.56%),Candida krusei (4.44%),Candida sphaerica (2.22%),Candida famata (1.11%) and Candida lusitaniae (1.11%). While, Candida spp. (30% only C.albicans) was isolated from N-DI.