Karadeniz'deki deniz salyangozlarının (rapana venosa valenciennes, 1846) biyolojisi, et verimi ve etinin kimyasal yapısı
Biology, meat yield and meat chemical composition of the sea snails (rapana venosa valenciennes, 1846) in the black sea
- Tez No: 11168
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ERKOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Özet yok.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRAKT KARADENİZ'DEKİ DENİZ SALYANGOZLARININ (Rapana venosa Valencien nes, 1846) BİYOLOJİSİ, ET VERİMİ ve ETİNİN KİMYASAL YAPISI Bu araştırma, Karadeniz'de bulunan deniz salyangozlarının (Rapa na venosa Valenciennes, 1846) biyolojisi, et verimi ve etinin kimya sal yapısının saptanması amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, t e sise işlenmek üzere getirilen salyangozlardan^ çiğ) ve işlenmiş salyangozlardan( pişmiş) ayrı ayrı alınan örnekler kimya sal analize tabi tutulmuş, ayrıca farklı saklama koşullarının etkile ri de -79C ve -30°C'lerde incelenmiştir. Yapılan araştırma sonucunda, deniz salyangozunda et verimi #24 o- larak saptanmıştır. Kimyasal analiz sonuçlarına göre çiğ salyangoz larda su oranı #72.8, ham protein #14.09, ham yağ $1.67, bam kül #1.98| pişmiş salyangozlarda ise su oranı #77.25, ham protein #12.53, ham yağ #1.35, ham kül #1.44 olarak bulunmuştur. BIOLOGY, MEAT YIELD AND MEAT CHEMICAL COMPOSITION: OP THE SEA SNAILS (Rapana venosa Valenciennes, 1846) IN THE BLACK SEA In this study, it is aimed to investigate biology, meat yield and meat chemical composition of the sea snails (Rapana venosa Val enciennes, 1846) in The Black Sea. The sea snails both of which are brought to the establishment to be processed and have been processed, have been taken as samples for this research. Chemical composition of the raw and the processed samples of the sea snails have been analysed and compared with the others that were kept in different degrees such as -7°C and -30^3, At the end of the research meat yield has been determined as 24#. Chemical composition of the sea snails has been determined as 72,8# moisture, 14.09 # crude protein, 1.67 # crude fat, 1.98 # crude ash in the raw snails j 77.25 # moisture, 12.53 # crude protein, 1.35 # crude fat and 1.44 # crude ash in the processed snails.