Trabzon ilinde ilaç ve gıda olarak kullanılan yabani bitkiler
  1. Tez No: 111685
  2. Yazar: ERGİN YAZICIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KERİM ALPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
F. ÖZET: Trabzon ilinde halk arasında ilaç ve gıda olarak kullanılan bitkileri araştırmaya yönelik olan bu çalışmada, 71 yöresel ad ve 114 kullanılış şekli saptanmıştır. Bilimsel adları saptanan bu bitkilerden kimyasal içerikleri ve kullanılış şekilleri bilinenlerin, yöresel kullanımlar ile uygunluk gösterip göstermediği araştırılmıştır.Sonuçta 46 bitki türüne ait yeni kullanılış şekli açığa çıkarılmıştır. Yörede gıda olarak kullanılan 6 yabani bitki de bu çalışma ile saptanmıştır. Ayrıca bu konuda yapılmış olan çalışmalar( Bkz. Biblio. )konu ile ilgili olan araştırmacılara yararlı olacağı düşüncesiyle biraraya getirilmiştir. 79
Özet (Çeviri)
G. SUMMARY In this study which aimed to search the plants used as a source of medicine and food in Trabzon 114 ways of usage and 71 vernacular names were determined. Medically accepted chemical contents and ways of usage of these plants were compared with vernacular exploitation. As a result new way of usage of 46 plants species were determined and it has appeared that 6 of the wild plants are used as food in the area. 80