İstenen ve istenmeyen gebeliklerde gebe kadının kişilik özellikleri ve anksiyete düzeyi
- Tez No: 111686
- Danışmanlar: PROF.DR. YILDIZ TÜMERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Public Health, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
8. ÖZET Bu çalışmada, istenmeyen ve istenen gebelik olgularından oluşturulan Vaka ve Kontrol grupları ile gebe kadınların kişilik özellikleri ve anksiyete düzeyleri karşılaştırılarak, istenmeyen gebelik olgusunun psikolojik etkisi irdelenmiş, yeni bilgilere gereksinim duyulan günlük yaşantıda ve klinik uygulamada kişinin psişik durumuna dikkatleri çekerek, hastayı anlama ve uygulama için daha farklı hedefleri tanımlamak amaçlanmıştır. Bu nedenle araştırmacı bir yaklaşım kullanılarak hipotez sınamasına girilmemiştir. Değişik hastanelerin doğum polikliniklerine Şubat 1992-Ocak 1993 tarihleri arasında başvuran, istenmeyen ve istenen gebelik olgularından random olarak seçilen toplam 100 kadınla çalışılmış, Vaka ve Kontrol Grubunu oluşturan bireyler psişik ya da somatik yakınması olmayan normal populasyondan seçilmiştir. Bunun yanısıra özellikle de, sosyodemografik özellikleri açısından grupların denkleştirilmesi sağlanmıştır. İstenmeyen gebelik olgularından oluşturulan Vaka Grubu ile istenen gebelik olgularından oluşturulan Kontrol Grubunun, hazırlanan Yarı-yapılandırılmış Görüşme Formu ile yaş, öğrenim, meslek ve sosyoekonomik düzey gibi demografik özellikleri, gebelik özgeçmişi, hastalık özgeçmişi ve zararlı alışkanlıkları incelenmiştir. Kişilik özelliklerini değerlendirmek için Eysenck Kişilik Testi (E.P.Q.), anksiyete düzeylerini saptamak için Durumluk - Sürekli Kaygı Envanteri (STAI), bireysel olarak uygulanmıştır. Testler standart puanlama yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Aritmetik Ortalama ve Standart Sapma hesaplanmıştır. Gruplar, Kritik Oran (CR) bulunarak, Fisher'in“t-dağılım”tablosundan Null Hipotezi 'ne göre karalaştırılmıştır. E.P.Q. Test'inde Vaka ve Kontrol Grupları arasında testin ölçtüğü Extratensivite (dışadönüklük/içedönüklük), Psikotism ve Lie/yalan ölçeklerinde anlamlı düzeyde farklılaşma bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
9 SUMMARY In these study build up with the Case and Control Groups of unwanted and wanted pregnant women, the personality traits and anxiety levels were compared, the psychological effect of the unwanted pregnancy was taken into consideration, the psychic situation of them in the daily life and clinical application where new knowledges are required was pointed out, and it was aimed to define different targets for the understanding of the patient and for the clinical application. Because of these reasons it was not participated in a testing of hypothesis with a researching attitude. It has been worked with the randomly selected unwanted and wanted pregnancy cases of 100 women who applied to the obstetrics departments of different hospitals between the date of February 1992 and January 1993. Individuals forming the Case and Control Groups were selected from the normal population without any psychic or somatic complaints. Besides that, especially the balancing of groups from the sociodemographic point of view has been provided. The Case and the Control Groups were build of cases with unwanted and wanted pregnancies, respectively. With the prepared Semi-constructed Interview Form, the demographic properties -namely age, education, occupation, socioeconomic level- pregnancy and disease histories, and the harmful habits were examined. The Eysenck Personality Questionnaire (E.P.Q.) and the State - Trait Anxiety Inventory (STAI) were individually used to establish the personality traits and to determine the anxiety levels, respectively. The tests were evaluated with the standardized grading methods. The arithmetic mean and the standard deviation were calculated. After obtaining the critical rate (CR) the groups were compared according to the Null Hypothesis of the Fisher's Table of“t - distribution”. It could not be found any significant differentiation for the criteria of extratensivity (extravertness / introvertness), 76psychotism, and the lie of any group with the E.P.Q. Test.