Mikrodalga enerjisi ve klasik yöntemler ile polimerize edilen akrilik protez kaide plaklarının alçı model ile olan uyumunun araştırılması
- Tez No: 111692
- Danışmanlar: PROF.DR. SENİH ÇALIKKOCAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
117 ÖZET Ağzın tam dişsizlik durumunda protetik diş hekimliği açısından sıklıkla uygulanan yöntemlerin başında tam protezler gelir. Hazırlanan protez kaide plağı ağız mukozasının ayrıntılarına ne kadar iyi uyarsa protezin tutuculuğu da o kadar iyi olur. Geçmiş yıllarda akrilik reçinenin kullanımından önce pek çok değişik malzeme protez kaide maddesi olarak denenmişse de, yine de günümüzde en yaygın olarak kullanılanı akrilik reçine, yani poli-metilmetakrilattır. ideal bir malzeme olmamasına karşın, şu ana kadar bilinen en kabul edilebilir protez kaide plağı maddesi olma özelliğini korumaktadır. Fakat polimerizasyon büzülmesi, termal büzülme ve protezin mufladan çıkarılması sırasında açığa çıkan gerilim kuvvetleri birleşerek dokularla olan uyumun bozul masına neden olurlar. Daha çok üst tam protezlerde damak ile olan uyumun bozulması sonucunu doğuran böyle bir uyumsuzluğun giderilmesi için bugüne kadar pek çok araştırma yapılmıştır. Klinik yeterliliği kanıtlanmış olan su içinde kaynatma yöntemleri ile son yıllarda üzerinde çalışmaların yoğunlaştığı mikrodalga fırınında polimerize edilen protezlerin karşılaştırılması araştırılmaya değer bir konu gibi gözük mektedir. Bu amaçla klasik yöntemlerden üretici firmaların önerilerini118 uygulayarak (Yöntem 1) ve uzun süreli su içinde kaynatma yöntemi (Yöntem 2) ve mikrodalga fırınında iki farklı programda (Yöntem 3 ve 4) polimerize edilerek üst çene kaide plakları hazırlandı. Bir cins konvansiyonel akrilik reçine (Acron-Standart), bir cins yüksek dirençli akrilik reçine (Lucitone-199), bir cins hızlı kaynatma akriliği (Meliodent) ve bir cins de mikrodalga için özel olan akrilik reçineden (Acron-MC) toplam 140 model elde edildi. Kaide plaklarının alçı model ile olan uyumlarının saptanması için, modellerden kaide plakları ile birlikte kesit alındı, ölçüm işlemi için optik bir mikrometreden yararlanıldı, ölçümler alçı model ve kaide plağı birlikte mufladan çıkartılır çıkartılmaz hemen, ayrıca 1, 3, 7, 14, 21, 30 ve 42 gün distile su içinde bekletildikten sonra yapıldı. Her bir model için 9 ayrı noktadan 8 ayrı zamanda olmak üzere 140 model için yaklaşık olarak toplam 10000 ölçüm gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
120 9- SUMMARY The better the fit of the denture base, the better will be the retention of the denture in the mouth. Poly(methylmethacrylate) is the resin most commonly used for denture bases although a lot of different kinds of materials have been used as denture base in the past. There has always been a problem with the shrinkage of the resin. The combination of polymerization contraction, thermal contraction and the strain accompanying stress release during deflasking causes poor adaptation of the denture to the tissues. Several denture base materials and polymerization methods have been introduced to the profession, and each of them has claimed to produce a more accurate denture base. Numerous studies comparing the dimensional accuracy and stability, and the polymerization methods have been reported especially for the upper denture bases. Comparison between the conventional methods which have achieved succesful clinical usage and the microwave polymerization of the denture base have been made. Upper denture bases were constructed by the conventional methods according to the manufacturer's directions and the long-cure, and by the microwave polymerization with two different programs. One kind of conventional (Acron-Standart), one kind of high impact (Lucitone-199), one kind of rapid-cure and a special acrylic resin for microwave curing (Acron-MC) were selected, which were found121 commercially. Denture bases were cut with an electrical saw with the dental stone models together antero-posteriorly, and through the second molar region. Measurements were conducted on an optical micrometer with a sensitivity of 0.001 mm. Measurements were done after the polymerization just removed from the flask, and 1, 3, 7, 14, 21, 30 and 42 days after storage in distilled water. 9 measurement points were evaluated for 8 different times for each dental stone model, and approximately 10 000 measurements were achieved for 140 models.