Çayır salebinin tabletlerde bağlayıcı madde olarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 111697
  2. Yazar: SEVGİ GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TURAN ALTINKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Bağlayıcılar tablet hazırlanmasında kullanılan maddelerdir. Bu maddeler tabletlerin fiziksel özelliklerini ve çözünme hızını etkiler. Bu çalışmada Türkiye'de yetişen çayır salebinin bağlayıcı olarak kullanılması araştırılmıştır. Değişik konsantrasyonlarda farklı bağlayıcı maddeler (polivinilpirolidon, arap zamkı, çayır salebi) kullanılarak hazırlanan granüle ve tabletler karşılaştırılmıştır. Bu amaçla hazırlanan bütün granüle ve tabletlerin fiziksel parametreleri (friabilite, sertlik v.b.) değerlendirilmiştir. Bulgulara dayanılarak seçilen en uygun granüleye etken madde (famotidin) ilavesi ile basılan tabletlerin dissolüsyon profilleri karşılaştırılmıştır. Bu bulguların ışığında, çayır salebinin diğer bağlayıcılardan daha düşük konsantrasyonda bağlayıcı özelliğinin olduğu saptanmıştır. Ayrıca dissolüsyon profili üzerinde istenmeyen bir etkisi görülmemiştir
Özet (Çeviri)
SUMMARY Bindings are agents which are used to prepare tablets. They effect physical properties and dis solution of tablets. In this study grass salep which is grown in Turkey has been investigated as binding agent in the tablets. The granules and tablets prepared by using different binding agents (polyvinylp yrrolidone, gum arabic and grass salep) in different concentrations, have been compared. Thus, physical parameters (friability, hardness etc.) of all the granules and tablets prepared, have been evaluated. The dissolution profiles of the tablets, prepared by adding the active agent (famotidine) into the granules, have been compared. According to these data, it has been obtained that grass salep has binding properties in lower concentrations than the others. In addition, no adverse effect has been observed on the disso lution profile of the tablets.