İthal hayvan kullanan besi sığırı işletmelerinin hayvan besleme ve besleme idaresi durumlarının belirlenmesi
Determination of animal feeding and feeding administration of imported animals
- Tez No: 541967
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN GÜLŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Son yıllarda Türkiye'de kırmızı et talebinin yüksekliği yurtdışından kasaplık hayvan ithalatını artırmıştır. Bu amaçla Dünya'da besi performansını iyi olan etçi sığır ırkları ülkemize getirilmeye devam etmektedir. Bu araştırma ithal hayvan besleyen besi işletmelerinin besleme ve besleme idareleri ile konforlarının belirlenmesi amacıyla toplam 19 işletmede anket çalışması yoluyla yapılmıştır. İthal hayvan bulunduran besi işletmelerinde Simmental ve Angus ırkı (%26,3); Charolais ırkı (%21,1), Limousine (% 15,8) ve Aberdeen Angus ve melezleri (% 5,3) gibi besi ırklarının beslendiği belirlenmiştir. İşletmelerin %52,6'sında 6-12 aylık besi, geriye kalan işletmelerde ise 4-6 aylık besi uygulaması yapıldığı tespit edilmiştir. İşletmelerden sadece 10'unda ithal besi hayvanları için özel bir rasyon programı uygulandığı; 13 işletme günde 2 öğün, 5 işletmede 3 ve daha fazla öğün, 1 işletmede ise hayvanlara günde bir öğün besleme yapıldığı belirlenmiştir. Anket çalışması yapılan 19 işletmenin 17'sinde silaj kullanıldığı ve işletmelerin yaklaşık yarısının günde 7-10 kg arasında silaj beslemesi yaptığı bildirilmiştir. Samanın (18 işletme) kuru yoncaya göre (9 işletme) daha fazla tercih edildiği, iki kuru kaba yem kullanım miktarlarının da çoğunlukla 1-2 kg olduğu belirlenmiştir. İşletmelerinin % 89,5'inin fabrikalarda üretilen besi yemlerini kullandıkları ifade edilmiştir. Besi yemi kullanım miktarları ise işletmelerin % 47,4'ünde 7-8 kg arasında, % 26,3'ünde 5-6 kg arasında olduğu tespit edilmiştir. Az sayıda işletmede kesif yeme günde 4 kg'a kadar ilave olarak arpa ezmesi ve öğütülmüş mısır gibi tane yemlerle besleme yapıldığı bildirilmiştir. Sonuç olarak ithal hayvan besisi yapılan işletmelerin yarısından fazlasının hayvan ırklarına uygun bakım besleme yaptığı ayrıca hiçbir işletmede çayır-meraya dayalı bir beslemenin olmadığı ve işletmelerin büyük çoğunluğunun beslemede kullandıkları kaba ve kesif yemleri işletme dışından hazır aldıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The increase of demand for red meat in recent years has increased the import of fatteningcattle in Turkey.For this purpose, the famous fattening beef cattle breeders in the World continue to be brought to Turkey.This research was carried out through a questionnaire survey of 19 beef cattle farms to determine the feeding and housing conditions of imported animals. It was determined that Simmental (%26,3), Angus (%26,3), Charolais (%21,1), Limousine (% 15,8), Aberdeen Angus and their hybrids (% 5,3) were fed in imported cattle feeding enterprises. While 52.6% of the farms have 6-12 months fattening program, the remaining farms have 4-6 months fattening program.It has been determined that only 10 of the farms have a special ration program for imported livestock animals. Most farms (13) feed 2 meals a day, while 5 ranches feed 3 meals a day and one farm feeds one meal a day. In 17 of the 19 farms surveyed, it was reported that animals were fed silage and approximately half of the farms fed 7 to 10 kg of silage per day. It has been determined that the straw (18 farms) is more preferred than the dryed alfalfa (9 farms), both of which are usually fed at 1-2 kg It is stated that 89,5% of the farms use compound feeds produced in the commercial factories. Daily compound feed intake was determined as 7-8 kg in 47.4% of farms and 5-6 kg in 26.3% of farms.A small number of farms has been reported to be fed with grain feeds such as barley paste and milled corn up to 4 kg per day in addition to compound eating As a result; more than half of the farms using imported fattening cattle provide proper feeding and housing conditions need for each breed of cattle. The other aspects of beef cattle production is lack of pasture feeding. Most of the beef cattle farms are not able to produce forage and concentrate feeds which make them dependent on forage traders and feed manufactures.