Fluvoksamin maleatın 2,4,6-Trinitrobenzensülfonik Asid (TNBS) ile spektrofotometrik miktar tayini
- Tez No: 111698
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEDEF ATMACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Bu çalışmada antidepresan etki gösteren fluvoksamin male atın miktar tayini için 2,4,6 -trinitrobenzensülfonik asid (TNBS) ile türev oluşumuna dayanan spektrofotometrik bir yöntem geliştirildi. Fluvoksamin maleatın içerdiği alifatik primer amin grubuyla TNBS arasındaki reaksiyon sonucu, etanolde 420 nm de maksi mum absorpsiyon gösteren sarı renkli bir türev oluştu. Reaksiyon pH 8.0 de, oda temperatüründe 40 dakika içerisinde kantitatif olarak yürümektedir. Fluvoksamin maleata göre 16 kat belirteç aşırısı.reaksiyonun tamamlanması için yeterli olmaktadır. Türevin çözünürlüğünü arttırmak için reaksiyon etanollü ortamda yapıl mıştır. pH 6.0 ftalat tamponu ilavesinden sonra türevin rengi reak siyon ortamında ve karanlıkta en az bir saat dayanıklı kalmaktadır. Fluvoksamin ile TNBS arasındaki stokiyometrik oranın 1:1 olduğu Job'un sürekli değişim yöntemiyle belirlendi. Bu koşullarda absor- bans ile fluvoksamin maleat konsantrasyonu arasındaki doğrusal ilişkinin 2.5-20 /ig/ml arasında olduğu gözlendi. Ölçü eğrisine ait regresyon eşitliği A = 0.046 C + 0.0036, korrelasyon katsayısı r= 0.9999 dur. Bağıl standart sapmaların % 1 den küçük olması tekrarlanabildiğin iyi olduğunu göstermektedir. Geliştirilen spektrofotometrik yöntem, fluvoksamin maleatın tabletlerde miktar tayinine uygulandı. Sonuçlar UV-spektrofoto- metrik ve yüksek performanslı sıvı kromatografik yöntemlerle elde edilen sonuçlarla t- ve F- testleri uygulanarak istatistiki olarakkıyaslandı. Yöntemler arasında ortalamalar ve standart sapmalar yönünden % 95 olasılık düzeyinde anlamlı bir fark olmadığı sap tandı. Sonuç olarak, geliştirilen yöntem duyarlı ve spesifiktir. Isıt ma ya da organik çözücü ile ekstraksiyon gerekmediğinden ba sittir. Fluvoksamin maleatın farmasötik analizleri için güvenle uy gulanabilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study a spectrophotometric method was developed for the assay of fluvoxamine maleate which exhibits antidepressant activity, by means of the derivative formed with 2,4,6- trinitrobenzenesulphonic acid (TNBS). A yellow coloured derivative with an absorption maximum at 420 nm in ethanol was produced from the reaction between ali phatic primary amino group of fluvoxamine maleate and TNBS. Reaction was proceeded quantitatively at pH 8.0 and room tem perature within 40 min. A 1 6 fold excess of reagent to fluvoxamine maleate was sufficient to complete the reaction. To increase the solubility of the derivative, reaction has been performed in ethanolic medium. After addition of the pH 6.0 phtalate buffer the colour intensity of the derivative was stable in reaction medium and dark for at least 1 hour. The stoichiometric ratio between fluvoxamine and TNBS was found* to be 1:1 by Job's continuous variation method. At these conditions a linear correlation was observed between absorbance and fluvoxamine maleate concentration over the range of 2.5-20 /ig/ml. The regression equation of the calibration curve was A=0.046 C + 0.0036 with a correlation coefficient r = 0.9999. Relative standard deviations were found to be less than 1 %, indicating good reproducibility.40 The proposed method was applied to the determination of fluvoxamine maleate in tablets and the results were compared statistically with those obtained by the UV-spectrophotometric and high performance liquid chromatographic methods using t- and F- tests. It was found that there was no significant difference between the methods in respect of mean values and standard deviations at 95 % confidence level. As a result, the proposed method is sensitive and specific, because of no heating and no organic solvent extraction are needed is simple. It can be applied for the routine pharmaceutical analysis of fluvoxamine maleate confidently.