Juvenil romatoid artritli hastalarda kendine yardım aletleri kullanımının sonuçlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 111699
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜNİZ DİLŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET I.U. İstanbul Tıp Fakültesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü'nde yapılan çalışmamız kendine yardım aletlerinin rehabilitasyon programına alınan JRA'li hastaların üst ekstremite fonksiyonlarındaki bağımsızlık seviyesine ve eklemlerdeki ağrı ve enflamasyonun azaltılmasına ne derece etki ettiğini belirlemek için düzenlenmiştir. Araştırmamıza JRA teşhisi konmuş kronik dönemde olan 32 hasta alınmıştır. Bu hastaların tümü rehabilitasyon programına alınmışlar ve olgu grubu olarak kabul edilen 15 hastaya kendine yardım aletleri verilmiştir. Hastaların tümü 3 hafta süre ile eğitim programına alınmış ve 5 ay ayaktan takip edilmiştir. Hastalar araştırma başlangıcında ve başlangıçtan 5 ay sonra olmak üzere iki kez yemek yeme, giyinme, kişisel hijyen, el ve ev aktivitelerindeki fonksiyonel bağımsızlık seviyeleri, ağrı ve yorgunluk şikayetleri açısından değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar istatistiki metodlar kullanılarak yorumlanmış tır. Çalışmamız sonunda kendine yardım aletlerinin JRA'li hastaların üst ekstremite ile ilgili fonksiyonlarında bağımsızlık seviyesini arttırdığı, ağrı ve yorgunluk şikayeti ile parmaklardaki ağrı ve enflamasyonu azalttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study was to determine whether any improvements took place in upper extremity functions of patients with juvenil rheumatoid arthritis (JRA) by using self-help devices after carefully designed rehabilitation program. This study covered 32 patients with JRA. All of these patients have received a rehabilitation program for 5 moths, 15 of them were given self-help devices and 17 did not (the control group). Each patient was tested immediately before the treatment, and 5 months after the treatment program with a functional capacity form which included eating, dressing, hygiene, hand and household activities» In these activities functional independence, pain and fatigue were evaluated. Also, pain which emerged with active motion and enflamation in upper extremity joints were evaluated. At the end of our study, we found out that the level of functional independence increased and the rating of patient's pain and fatigue decreased in patients using self-help devices more' than those in the control group. Pain with active motion and enflamation decreased in only finger joints of patients using self-help devices. This study shows that using self-help devices to compensate functional limitations of upper extremity and to delay deformities in hand has an important role in rehabilitation of patients with JRA.