Aerobik, kol ve bacak egzersizlerinin akciğer difüzyon kapasitesine etkisi
- Tez No: 111702
- Danışmanlar: PROF.DR. HAYRUNNİSA ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Araştırmamıza 4-6 yıl düzenli antreman ve lig maçı oynayan 11 erkek futbolcu gönüllü oldu. Kol engezsizine, yaşları 17,8 ± 0,8 yıl, boyları 175 ± 2,1 cm, kiloları 68,8 ± 3,8 kg. olan 5 futbolcu katıldı. Bacak egzersizine; yaşları 17,3 ± 0,8 yıl, boyları 174,5 ± 4,9 cm, kiloları 66,5 ± 6,3 kg. olan 6 futbolcu katıldı. Denekler, teste alınmadan önce fiziki muayene yapılmış, EKG alınaka incelenmiş, fizik sel ölçüler yapılmış, solunum testleri yapılmış, 814'e Monark model bisikletle test yapılmış, teste başlarken 3 dakikada, 60/dakika pedal hızında ısınma yapılmış, her 3 dakikada 30 watt arttırılmış, metabolik ölçüm Sensor Medics 2000 c ile yapılmış, Kan basıncı Colin model STBP-780 cihazı ile ölçüldü. Test bitimi ile denekler rastgele yöntemle kol izokinetik egzersiz grubu ve bacak egzersiz grubu olarak ikiye ayrılmıştır. Anaerobik eşikleri threschold tesbit edilen denekler, eşik altı kalb vurum frekansında çalışmışlardır. Yük şiddeti anaerobik eşik altı kalb vurum frekansına göre ayarlanmıştır. 8 hafta, haftada 3 gün 30 dakika egzersiz yapmışlardır. Çalışma öncesi ve sonrası şu parametrelere bakılmıştır; Kol egzersizinde; istirahat kalb vurum frekansı, egzersizde maksimal kalb vurum frekansı, istirahat sistolik kan basıncı, istirahat diostolik kan basıncı, egzersizde sistolik, dias- tolik kan basıncı, istirahat difüzyon ortalaması, egzersiz sonu 5.10. ve 15. dakika ve ortalama difüzyon kapasitesi, anaerobik kalb vurum frekansı, MaxV02, Vital Kapasite değerlerinde çalışma sonunda artış varken, Ventikasyon, solunum frekansında düşme olmuştur. Bacak eg zersizinde; maksimal (kalb vurum frekansı, istirahat sistolik kan basıncı, istirahat diastolik kan basıncı, egzersizde sistolik ve diastolik kan basıncı, istirahat difüzyon ortalaması, egzersiz sonu 5. 10. ve 15. dakika ve ortalama difüzyon kapasitesi, Anaerobik eşik kalb vurum frekansı, MaxV02, Ventilasyon, solunum frekansı ve vital kapasite değerlerinde çalışma sonunda artış varken, sadece istirahat kalb vurum frekansında düşme olmuştur. Araştırmamızın bütün verileri studen t testine göre değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Eleven male footballers who train regularly for four-six years and who play league matches have volunteered to our research. Five footballers who are 17,8 ± 0,8 years old, 175 ± 2,1 cm tall and 68,8 ± 3,8 kgs have joined to the arm xercise. Six footballers who are 17,3 ± 0,8 years old, 174,5 ±4,9 cm tall and 66,5 ± 6,3 kgs have johed to the kg exercise. Subjects have been examined physically before they have been tested. Their EKG have been examined, physical dimensions havebeen made. Subject have warmed up at 60 km/minutes pedal speed for 3 minutes before starting test. The speed has increased for 30 watts in every 3 minutes. Metabolic measured have been made by sensor medics 2000 C. The blood pressure have been mensured with the in strument of Colin odel STBP-780. With the end of the test subjects have been seperated into five groups; arm izokinetic exercise group and leg exercise group by chance method. The subjects of whom their anaerobic therescholds have been determined have worked, under AT low heart rate. Load strength has been ajjusted according to the A. T low heart rate. Subjects have exer cised for eight weeks; for 30 minutes 3 days a week. Following barometers have been taken in to cansideration before and after exercise. At the arm exercise; Rest Heart rate, max. heart rate in exer cise, rest systolic blood pressure, rest diastolic blood pressure, rest mean diffusion capasity, 5.10. and 15. minutes end of exercise and mean diffusion capasity, Anaerobic heart rate, MaxV02 and the Vital capasity valued have increased at the end of exercise. However ven tilation, breathing frequency have decreased.At the leg exerciese; max. heart rate in exercise, rest systolic blood pressure, rest diastolic blood pressure, exercise systolic, dias tolic blood pressure, restmean diffusion capasity, 5.10. and 15. minutes end of exercise and mean diffusien capasity. Anaerobic heart rate, MaxV02, vital capasity, ventilation valved have increased at the end of exercise. However rest heart rate have decreased. All the datas of our research have valved according to the test of t student.