Hastanede yatan 3-6 yaş grubu anneli ve annesiz çocukların davranışlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 111714
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYSEL KAVAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
89 ÖZET Araştırma hastanede anneli ve annesiz yatan 3-6 yaş grubu çocuk ların muayene esnasında, ağrılı bir uygulama gördüklerinde, hemşirenin varlığında ve ziyaret saatlerinde gösterdikleri davranışları araştırmak ama cıyla planlandı. Çalışma, I. Ü.Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Eğitim, Uygulama ve Araş tırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalına bağlı kardi yoloji, nefreloji, hematoloji, enfeksiyon ve tüberküloz servis birimlerinde anneli ve Şişli Etfal Hastanesi Çocuk Kliniğinde annesiz yatan 3-6 yaş ara sı 60 denek üzerinde gerçekleştirildi. Çocuk ve annelere ait bilgi formları doldurularak değerlendiril di. Hastanede anneli ve annesiz yatan denekler, muayene esnasında, ağrılı bir uygulama gördüğünde, hemşirenin varlığında ve ziyaret saatlerinde göz lenerek korku ve endişe belirtileri kaydedilerek değerlendirildi. Veriler bilgisayar tarafından değerlendirildi ve değerlendirmede yüzdeleme, ki-kare ve düzeltilmiş ki-kare testleri kullanıldı. Sonuç olarak hastaneye yatmanın çocuklarda birçok korku ve endişeye neden olduğu özellikle de hastanede annesiz yatan çocuklarla muayene esnasında, ağrılı bir uygulama gördüğünde, hemşirenin varlığında90 ve ziyaret saatlerinde bu korkularının daha da arttığı görüldü. Bu nedenle çocukların hastanede anneleri ile birlikte kalmasının çocuğun hastane deneyiminden daha az zarar görmesi açısından önemli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
91 SUMMARY The Research has been planned for the purpose of observing the reactions shown by the children who are in the 3-6 age group, and hospita lized with or without their mothers, during their medical examinations, and when they are subjected to a painful application, and in the presence of nurse, and also within visiting hours. The Study has been effected on the 60 patients in the 3-6 age group hospitalized without mother in The Child Clinics of the Şişli Etfal State Hospital and with mothers in the Service. Units of Tuberculosis, Infections, hematology, Nephrology, Cardiology connected to the Main Sci ence Branch of Child Health, and Diseases in the Istanbul University, Cer rahpaşa Medical Faculty, Training, Application and Research Hospital. The Information Forms belonging to Child,and Mother have been filled, and evaluated. The patients hospitalized with or without mot hers were observed when they were subjected to a painful application, in the presence of the nurse, and also within the visiting hours, and their reactions such as fear, and anxiety symptoms were recorded, and then they all were evaluated. The findings were evaluated by computer, in this evaluation per centage, Ki-Sguare, and corrected Ki-Square Tests were used.92 It has been observed that being hospitalized causes much fear, and anxiety on the children, and in particular, on the children who have been hospitalized without mothers, during the medical examinations, in the painful applications, and within the visiting hours, above memtioned fear, and anxiety were increased. For that reason, from the standpoint of suffering less harm from the hospital experience, it is been observed that children should stay in an hospital with their mothers.