Patolojik tartı kaybı nedeni ile yenidoğan yoğun bakım ünitesinde izlenen yenidoğanların değerlendirilmesi ve risk faktörlerinin incelenmesi
Evaluation of newborns followed in the neonatal intensive care unit due to pathological weight loss and examination of risk factors
- Tez No: 898983
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR CÖMERT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu çalışma, patolojik tartı kaybı gelişen yenidoğanlarda tartı kaybı üzerine etkili olabilecek maternal, tıbbi, sosyo-demografik, laboratuvar vb. gibi bazı faktörleri, kontrol grubu ile karşılaştırmalı olarak araştırarak, patolojik tartı kaybına neden olabilecek faktörlerin belirlenmesi amacıyla planlanmıştır. Ayrıca patolojik tartı kaybını öngördürecek paremetrelerin tespit edilmesi de hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışma 2018-2023 tarihleri arasında İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde patolojik tartı kaybı nedeniyle yatan yenidoğan bebekler ve kontrol grubu dahil edilerek yapılmıştır. Çalışmaya hasta grubu olarak patolojik tartı kaybı olan 99 yenidoğan ve kontrol grubu olarak 99 sağlıklı yenidoğan dahil edilmiştir. Patolojik tartı kaybı; doğum ağırlığına göre günlük %3 ve daha fazla kilo kaybı (ilk 24 saatte doğum tartısında >%3, 48.saatte >%6 ve 72.saat ve sonrasında >%9) olarak tanımlanmıştır. Tıbbi kayıtları eksik olan, patolojik tartı kaybı sınırında olup ölçülü beslenme ile takip edilen bebekler, çalışmaya dahil edilmemiştir. Hastaların medikal kayıtları retrospektif olarak, hastane bilgi yönetim sistemi üzerinden incelendi. Bütün katılımcıların tıbbi hikayeleri, yaş, cinsiyet bilgileri, boy, kilo ölçümleri, laboratuvar sonuçları kaydedildi. Bebeklerin maternal ve neonatal özellikleri, patolojik tartı kaybı nedenleri, eşlik eden diğer morbiditeler (hipernatremi, böbrek yetmezliği, hiperbilirübinemi vb.) ve mevcut risk faktörleri kaydedildi. Hasta grubu ve kontrol grubu karşılaştırıldı ve istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya patolojik tartı kaybı olan 99 99 (%60,6'sı (n=60) kız, %39,4'ü (n=39) erkek) ve kontrol grubu olarak da 99 (%52,5'i (n=52) kız, %47,5'i (n=47) erkek) yenidoğan alındı. Hasta ve kontrol grubu arasında cinsiyet, boy, baş çevresi ve doğum ağırlıkları açısından anlamlı fark yoktu (p=0,251, p=0,453, p=0,409,, p=0,672). İki grup arasında anne yaşı, annenin eğitim durumu ve sosyal güvencesi açısından anlamlı fark saptanmadı (p=0,292, p=0,584, p=0,258). Hasta grubunun %68,7'sinde (n=68), kontrol grubunun %76,8'inde (n=76) anne multipar olarak bulundu. Parite açısından hasta ve kontrol grubu arasında anlamlı fark saptanmadı. Kontrol grubundaki anneler emzirme konusunda anlamlı şekilde daha vii deneyimli bulundu (p=0,017). Doğum yöntemi olarak hasta grubunun %49,5'inde, kontrol grubunun ise %41,4'ünde sezaryen uygulandığı saptandı. Doğum şekli açısından iki grup arasında anlamlı fark saptanmadı. Doğum şeklinin patolojik tartı kaybı üzerine etkisini değerlendirmek için yaptığımız lojistik regresyon analizinde sezaryen doğum için OR: 1,927 (1,081-3,436) olarak saptandı ve istatistiksel olarak anlamlıydı (p=0,026). Gruplar arasında, doğum esnasında anestezi uygulanması açısından ve anestezi yöntemi açısından anlamlı fark saptanmadı. Lojistik regresyon analizinde, doğum sırasında anestezi uygulanmadan gereçekleşen doğumlar için OR: 1,040 (0,286-0,907) bulundu ve istatistiksel olarak anlamlıydı (p=0,022).
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted among newborns hospitalized with pathological weight loss. The aim of the study was to compare the maternal, medical, socio-demographic and laboratory factors of the newborns with pathological weight loss and the control group and determine the factors that may be associated with pathological weight loss. It was also aimed to determine the parameters that will predict pathological weight loss. Materials and Methods: The study was conducted between 2018-2023 in the Neonatal Intensive Care Unit of Istanbul Training and Research Hospital, including newborns hospitalized due to pathological weight loss and a control group. The study included 99 newborns with pathological weight loss as the patient group and 99 healthy newborns as the control group. Pathological weight loss was defined as a daily weight loss of 3% or more compared to birth weight (>3% in the first 24 hours, >6% in the 48th hour and >9% in the 72nd hour and thereafter). Newborns with incomplete medical records, those on the verge of pathological weight loss and those being followed with moderate feeding were not included in the study. The medical records of the patients were retrospectively reviewed through the hospital information management system. The medical history, age, gender information, height, weight measurements, and laboratory results of all participants were recorded. The maternal and neonatal characteristics of the newborns, causes of pathological weight loss, other accompanying morbidities (hypernatremia, renal failure, hyperbilirubinemia, etc.), and current risk factors were recorded. Comparisons and statistical analyses were made between the patient group and the control group using the obtained data. Results: The study included 99 (60.6% (n=60) female, 39.4% (n=39) male) newborns as the patient group and 99 (52.5% (n=52) female, 47.5% (n=47) male) newborns as the control group. There was no significant difference between the groups, in terms of gender, height and head circumference (p=0,251, p=0,453, p=0,409,, p=0,672 ). There was no significant difference between the groups in terms of birth weight, maternal age, maternal education status and health insurance ix (p=0,292, p=0,584, p=0,258). 68.7% of mothers (n=68) in the patient group and 76.8% in the control group (n=76) were found to be multiparous. No significant difference was found between the patient and control groups in terms of parity. Mothers in the control group were found to have significantly higher levels of experience in breastfeeding (p=0.017). Cesarean section was performed in 49.5% of the patient group and 41.4% of the control group as the method of delivery. No significant difference was found between the patient and control groups in terms of delivery method. In the logistic regression analysis we conducted to evaluate the effect of the type of delivery on pathological weight loss, OR for the case of cesarean section was found to be 1.927 (1.081-3.436) and was statistically significant (p=0.026). No significant difference was found between the groups in terms of anesthesia during delivery and anesthesia method. In the logistic regression analysis, OR for the case of no anesthesia during delivery was found to be 1.040 (0.286-0.907) and was statistically significant (p=0.022).