Çocukların gözüyle bakım kalitesi ve hemşirelik girişimlerine karşı duyulan korku arasındaki ilişkinin belirlenmesi
From the perspective of children determining the relationship between quality of care and fear of nursing initiatives
- Tez No: 659093
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELDA YÜZER ALSAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma, hastanede yatan 6-12 yaş arasındaki çocukların gözüyle bakım kalitesi ve hemşirelik girişimlerine karşı duyulan korku arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırma Yozgat Şehir Hastanesi ile Yozgat Bozok Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nin çocuk kliniklerinde yatan, 6-12 yaş grubu çocuklar ve onların ebeveynleri ile gerçekleştirilmiştir (N=138). Araştırmanın yapılması için Yozgat Bozok Üniversitesi etik kurulundan, Yozgat İl Sağlık Müdürlüğü'nden ve Yozgat Bozok Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nden kurum izinleri alınmıştır. Veriler Çocuk ve Ebeveyn Tanıtıcı Bilgi Formu, Çocukların Gözü ile Bakım Kalitesinin Değerlendirilmesi Ölçeği ve Çocuklarda Hemşirelik Girişimleri ve Kullanılan Materyallere Karşı Korku Ölçeği kullanılarak yüz yüze görüşme tekniğiyle toplandı. Verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerler, Mann Whitney U, Kruskal Wallis H, t testi, One-way ANOVA, Pearson ve Spearman korelasyon analizleri kullanılmıştır. Çocukların bakım kalitesi değerlendirilmesi ölçeği puan ortalaması 46,95±13,80'dir. Çocukların psikososyal bakım (14,41±6,61) ve bilgilendirme (13,55±4,40) alt boyutlarından aldığı puan ortalaması, fiziksel bakıma (18,99±5,63) oranla daha düşüktür.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in a descriptive and cross-sectional way to determine the relationship between quality of care and fear of nursing initiatives through the eyes of hospitalized children aged 6-12 years. The research was carried out with children aged 6-12 and their parents in the children's Clinics of Yozgat City Hospital and Yozgat Bozok University Research and practice Hospital (n=138). Institution permits were obtained from Yozgat Bozok university ethics board, Yozgat Provincial Health Directorate and Yozgat Bozok University Research and practice Hospital for conducting the research. The data was collected using a face-to-face interview technique using a child and parent Identification Data Sheet, a scale for evaluating the quality of care with the eyes of children, and a scale for nursing initiatives and fear for materials used in children. Number, percentage, mean, standard deviation, minimum and maximum values, Mann Whitney U, Kruskal Wallis H, T test, one-way ANOVA, Pearson and Spearman correlation analyses were used in the analysis of the data. The average score on the children's Care Quality Assessment Scale is 46.95±13.80. The average score of children in the lower dimensions of psychosocial care (14.41±6.61) and information (13.55±4.40) is lower than in physical care (18.99±5.63).