Çalışan hemşirelerin iş günü kaybı, nedenleri, sıklığı ve iş doyumu ilişkisi
  1. Tez No: 111713
  2. Yazar: NESRİN AŞTI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÇAYLAN PEKTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Bu araştırma,İ.Ü.Araştırma ve Uygulama Hastaneleri Çapa ve Cerrahpaşa Dahiliye ve Cerrahi Kliniklerinde çalışan hemşireler tarafından deneyimlenen iş günü kaybını.nedenlerini, sıklığını ve iş doyumu ile ilişkisini saptamak amacıyla planlanmıştır. Bu araştırma 185 hemşire üzerinde yapıldı ve araştırma verileri iş günü kaybı ile ilgili soruları ve iş doyumu ile ilgili Minnesota Doyum Soruları kullanılarak elde edilmiştir. Veriler İstatistiksel olarak bilgisayarda değerlendirilmiştir. İşe geç gelme başlığı altında.hemşireler toplam olarak ortalama 45 saat =5.5 iş günü kaybı deneyimlemişlerdir. İşe izinsiz olarak gelmeme başlığı altında, hemşireler toplam olarak ortalama 39 iş günü kaybı deneyimlemişlerdir. Hastalık kaza izni başlığı altında, hemşireler toplam olarak ortalama 667.5 onaylı iş günü kaybı deneyimlemişlerdir. Kısacası,araştırma verilerine göre ortalama toplam iş günü kaybı 712 gündür.Bu iş günü kaybının maliyeti 32,249,695 TL'sıdır.Başka bir anlamda.yaklaşık %19 iş gücü /maliyet kaybı (= ortalama 35 hemşire/35 çalışma ayı) veya bir yıl boyunca 3 hemşirenin iş günü kaybı deneyimlemesi ve yaklaşık % 2 işgücü/maliyet kaybı demektir. Evli,lisans mezunu.devamlı gündüz çalışan.sorumlu olarak çalışan ve yüksek aylık gelire sahip hemşirelerin genel iş doyumunun daha yüksek olduğu ve bu gruptaki hemşirelerin daha az iş günü kaybı deneyimledikleri saptanmıştır. En fazla doyumsuzluk iş karşılığında alınan ücretde.yükselme ve terfi olanağında ve alışma şartlarında belirtilmiştir. sonuç olarak ; iş günü kaybını azaltmak ve iş doyumunu arttırmak için hemşirelerin ücretlerinin arttırılması.kurum tarafından servis.kreş gibi sosyal olanakların sağlanması ve çalışma şartlarının iyileştirlmesi ve iş günü kaybı ve iş gücü maaliyeti konusunda yönetici ve hemşirelerin eğitilmesi önerilmiştir. 74
Özet (Çeviri)
SUMMARY This investigation was purposed to determine the cause of absenteeism.frequency of absenteeism and its varieties and also,the relationship between absenteeism and general job satisfaction of the nurses are working in the Medical and surgical Clinics of İ.Ü Çapa,Cerrahpaşa Hospitals. İn order to collect the data in this study,185 Nurses from Hospitals of İstanbul university were taken as participants.They were wanted to complete the questionnaires of absenteeism and Minnesota Satisfaction Questionnaire (MSQ) related to the general job «satisfaction. Variables relating to absenteeism and general job satisfaction are categorized as personal/personality variables, work variables and external variables. The data were analyzed statistically using the SPSS (Statiscal Package for Social cience ). İn 1 991, time lost due to being late to work was found totaly 5.5 lost working days, !ime lost due to absence without permission from work was found totaly 39 lost working lays and time lost due to reported illness or accident was found totaly 667.5 lost working days.İn the other word, the average total time -lost amount was 712 working days which meant the lost manpover/the lost cost of 2% per year., The results indicated that the nurses having high general job satisfaction were experienced less absenteeism. The lowest job satisfaction by nurses was indicated in the respects of salary, advancement /promotion and working place's condition. Having increased salary.organized social services and changed the conditions of working places for better job will decrease the absenteeism besides increase general job satisfaction and so the quality of nursing care. f 75