Ramlıç koyunlarının önemli verim özelliklerinin fenotipik ve genetik parametreleri
  1. Tez No: 111727
  2. Yazar: BURHAN HACIİSLAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET EVRİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 878
Özet
6. ÖZET Bu araştırma, 1969 yılından beri Anadolu Tarım İşletmesi Koyunculuk Ünitesinde yapılan Rambouillet x Dağlıç melezlemeleri ve melezler üzerine uygulanan seleksiyon sonucu geliştirilmiş olan Ramlıç koyunlarının genel verim düzeyinin ortaya konması, Ibazı çevre faktörlerinin verim özellikleri üzerindeki etkilerinin incelenmesi ve bu özellikle*© ait fenotipik ve genetik parametrelerin saptanması ve böylece, Ramlıç koyunlarının verimlerinin seleksiyonla iyileştirilme olanaklarının ortaya konması amacıyla yapılmış». Araştırmada Anadolu Tarım İşletmesi Ramlıç sürüsünün, 1980-1984 yılları arasındaki döneme ait kuzulama ve verim kayıtlan kullanılmıştır. Dölverimi özellikleri için yukarıda bildirilen döneme ait ayrıntılı kayıtlar elde edilemediğinden 1986, 1988, 1989 ve 1990 yıllarına ait kayıtlar kullanılmıştır. Koçaltı koyun sayısına göre hesaplanan gebelik ve doğum oranları sırasıyla %95.3 ve % 93.0, doğuran koyunlar arasında, ikiz doğum oranı ise %18.6 bulunmuştur. Kuzulara 60., 120. ve 180. günlere kadar olan yaşama güçleri sırasıyla %93.7, %92.5 ve %91.2 olarak saptanmıştır. Doğumda ortalama 4.18 kg gelen kuzular, 60. günde 15.55 kg, 120. gündeki sütten kesmede 25.73 kg canlı ağırlığa ulaşmışlardır. 180. günde sadece diş kuzulardan oluşan materyalin ortalama canlı ağırlığı ise 27.85 kg dır. Dişi tokluların ilk kırkımdaki ortalama canlı ağırlığı 37.06 kg, koyunların kırkım sonu ve sıfat öncesi canlı ağırlık ortalamaları sırasıyla 44.10 kg ve 49.60 kg olarak gerçekleşmiştir. Dişi tokluların ilk kırkımlarında saptanan ortalama yapağı verimi 2.75 kg, koyunların ortalama yapağı verimi ise 2.80 kg dır. Verim özelliklerini etkileyen çevre faktörleri olarak, kuzuların çeşitli büyüme dönemlerine ana yaşı, doğum yılı, cinsiyet (180. gün hariç) ve doğum ve büyüme tipinin, dişi tokluların canlı ağırlık ve yapağı verimleri üzerine ana yaşı, doğum yılı ve doğum ve büyüme tipinin ve koyunların canlı ağırlık ve yapağı verimleri üzerine koyunun yaşı, verim yA -ve dölverim durumunun etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY This work was carried out on the Ramlıç flock of Anadolu State Farm, where the flock was developed by Rambouillet x Dağlıç crossbreeding and subsequent selection since 1969, to investigate their general production level, the effect of some environmental factors on ihe production characteristics and to obtain estimates of phenotypic and genetic parameters of these characteristics in order to study the possibilities of improving production characteristics of this breed through selection. The production records collected over five years (1980-1984) were used for the study. For fertility traits, records Of 1986, 1988, 1989 and 1990 were used since not enough records were available for 1980-1984. Cto the basis of number of ewes assigned for mating, pregnancy and parturition rates were respectively 95.3% and 93.0%, among fertile ewes twinning rate was 18.6%. Survival rates of lambs at 60th, 120th and 180th days were 93.7%, 92.5% and 91.2% respectively. Lambs that were weighed 4.1 8 kg at birth have reached 15.55 kg at 60 days, 25.73 kg at weaning (120 days of age) and 27.85 kg at 180 days. Average body weight was 37.06 kg for yearling females and average body weight of breeding ewes after shearing and before mating were 44.10 kg and 49.60 kg respectively. Average greasy fleece weights were 2.75 kg for yearling females and 2.80 kg for ewes. Effects of age of dam, year of birth, sex (except for 1 80 days weight) and type of birth and rearing on lamb weights, effects of age of dam, year of birth and type of birth and rearing on yearling body weight and greasy fleece weight and effects of age of ewe, year of production and fertility status on ewes body weights after shearing and before mating and greasy fleece weight were investigated.