Romatoid artritli hastalarda el rehabilitasyon sonuçlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 111726
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN DİLŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
102 ÖZET İstanbul Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü'n de yapılan çalışmamız, rehabilitasyon programına katılan RA'li hastaların el ile ilgili fonksiyonlarındaki bağımsızlık seviyelerinde gelişme olup olma dığını belirlemek amacı ile düzenlenmiştir. Araştırmamıza RA tanısı konmuş kronik dönemde olan 57 hasta alınmıştır. Bu hastalardan rastgele seçilen 30'una 1 ay süre ile klinikte yatarken rehabilitasyon programı uygulanmış ve daha sonra ev programı verilerek 5 ay ayaktan takip edilmiştir. Geri kalan 27 hasta ise kontrol gru bu olarak kabul edilmiş ve programa alınmamıştır. Hastalar araştırma başlangıcında ve 6 ay sonra olmak üzere iki defa yemek yeme, giyinme, kişisel hijyen, el ve ev aktivitelerindeki fonksi yonel bağımsızlık seviyeleri, ağrı ve yorgunluk şikayetleri, aktiviteleri yap ma sırasında durup durmadıkları açısından değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar istatistiki metodlar kullanılarak yorumlanmıştır. Araştırmamızın başlangıcından 1 yıl sonra 10 rehabilitasyon, 10 kontrol grubundaki 20 hasta üçüncü defa tekrar değerlendirilerek, sonuçla rı incelenmiştir. Çalışmamızın sonunda rehabilitasyon programının RA'li hastala rın el ile ilgili fonksiyonlarında bağımsızlık seviyesini arttırdığı, ağrı ve yorgunluk şikayetini azalttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
103 SUMMARY The aim of this study was to determine whether any improvements took place in hand functions of patients with rheumatoid arthritis (RA) after a carefully designed rehabilitation program. This study covered 50 patients with RA. 30 of them received a rehabilitation program for 6 months and 27 did not (the control group). Each patient was tested immediately before the treatment, at 6 months after the treatment with a functional capacity form which included eating and dresing activities, hygine, manual dexterity and household activities. Pain, fatigue, rest and functional independence in these activities were evaluated. 20 patients were tested again at 12 months after treatment. At the end of our study, the level of functional independence increased and the rating of patients' pain and fatigue decreased in rehabilitation group. This study shows that rehabilitation treatment has a very important role in hand functions of RA patients.