Çürük profilaksisinde fissür örtücülerin etkinlikleri ve sonuçları etkileyen faktörler
  1. Tez No: 111732
  2. Yazar: GAMZE AREN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TEVFİK AKINCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Üç bölümden oluşan bu çalışmada, birinci bölümde 174 adet çürüksüz birinci büyükazı dişinde ve 144 adet. çürüksüz sütazısında iki ayrı fissür örtücünün kalıcılıkları ve çürük indi rgenmesindeki etkinlikleri in vivo olarak araştırılmış tır. Dişler 6 ve 12 aylık kontrol süreleri sonunda fissür örtücü kalıcılıkları ve çürük indirgenmesi açısından istatistiksel olarak değerlendirilmiş, kalıcılık açısından kendi aralarında ya da çeneler arasında anlamlı bir fark oluşturmadıkları, çürük indirgenmesi açısından ise ileri düzeyde etkin oldukları gözlenmiştir. ikinci bölümde ise,40 adet çürüksüz sütazısına farklı fissür örtücüler uygulanarak kenar sızıntısı oluşturup oluşturmadıkları in vivo koşullarda araştı rılmıştır. Diş ler bir ay sonunda çekilere hazırlanan preparatlar ışık mikroskopunda incelenmiş ve her iki tip fissür örtücü uygulamasında da kenar sızıntısı gözlenmemiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise, ağız hijyenleri çok iyi olan, kayıp ya da çürük diş bulunmayan 20 çocukta, tam sürmüş birinci büyükazı dişlerine fissür örtücü uygulanarak ağız florasındaki belli mikroorganizmaların toplam sayıları üzerine etkileri in vivo olarak i ncelenmi şti r. Bi r ay sonunda örtücü uygulamadan önceki ve sonraki mikroorganizma sayılarını karşılaştırmak amacıyla mikrobiyolojik değerlen-dirme yapı lmıştı r. İstatiatiksel açıdan değerlendirilen bu bölümde,fissür örtücülerin S.mutansların toplam sayılan üzerinde anlamlı derecede azaltıcı etkiye sahip oldukları, Laktobasi llerin sayıları üzerinde ise anlamlı bir etki yaratmadıkları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study which consists of three parts, in the first part the retention potential of two different fissur sealants and their efficacy in caries reduction is investigated in vivo in 174 caries free first permanent molars and 144 primary molars. After 6 and 12 months control periods,the teeth were investigated and the results were evaluated statistical ly. There was no statistically significant difference in retention between the two sealants and between different jaws, but the sealants were effective in reducing caries. In the second part, the two fissur sealants were applied on 40 caries free primary molars in vivo to examine the marginal leakage. After one month the teeth were extracted and the preparates were examined under optic microscope and no leakage was observed in the two groups. In the third part of the study 20 children with no caries and missing teeth and good oral hygiene.fissure sealants were applied and their effects on total number of microorganisms in oral flora is investigated in vivo. After one month the results were evaluated ;the number of microorganisms before and after fissur sealant application is compared. The results showed that fissure sealants had significant effect on the total number of S.mutans but no significant effect on the number of Lactobacilli.