Miad gebelerde, preterm eylemde ve erken membran rüptüründe grup B streptokok prevalansının karşılaştırılması ve gebelik sonuçları
Comparison of group B streptococcal prevalence and pregnancy outcomes in term pregnant women, preterm labor and premature rupture of membranes
  1. Tez No: 734560
  2. Yazar: ZEYNEP HAZAL MAVİOĞLU IŞIKLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma Ocak 2020 ve Ocak 2022 tarihleri arasında Sarıyer Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde yürütülmüştür. 35. Gebelik haftasını geçmiş, herhangi bir şikayet tariflemeyen rutin kontrole gelen gebeler ile 24. Gebelik haftasını geçmiş erken doğum tehdidi, erken membran rüptürü veya preterm eylem gibi klinik tanıları alan gebeler arasındaki Grup B Streptokok kolonizasyonu sıklığının karşılaştırılması ve Grup B Streptokok kolonizasyonunun perinatal sonuçlarını ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya immün sistemi olumsuz etkileyen hastalığı mevcut olan gebeler ve son 2 hafta içerisinde herhangi bir antibiyotik kullanan gebeler dahil edilmemiştir. Bu çalışma ile rutin tarama programının gerekliliği ve mevcut tanı ve tedavi yöntemlerinin yeterliliği de değerlendirilmeye çalışılmıştır. Çalışmamıza Sarıyer Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran 204 gebe ve bu gebelerden kliniğimizde doğum yapanlarının bebekleri yani 163 yenidoğan dahil edildi. Hastaların rutin anamnezleri alındı ve gebelik haftalarına uygun muayeneleri gerçekleştirildi. 204 gebeden swab çubuk ile rektovajinal sürüntü alındı ve Sarıyer Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Mikrobiyoloji laboratuvarında GBS kültürü çalışıldı. Çalışmaya alınan gebelerin toplam 7'sinde (%3,4) GBS kültürü pozitif sonuçlandı. Kolonizasyonu etkilemesi muhtemel faktörler olduğu düşünülen ırk, anne yaşı, gebelik sayısı, doğum sayısı, abortus sayısı, eşlik eden diyabet tanısı, gebelikte Covid-19 geçirme öyküsü, sigara kullanım durumu ve serklaj öyküsü değerlendirildi. Yabancı uyruklu hastalarda Türkiye uyruklulara nazaran anlamlı ölçüde daha yüksek üreme saptandı. Üreme görülen yabancı uyruklu hastalardan 2'sinin Özbekistan, birinin Suriye uyruklu olduğu izlendi. Sigara içen hastalarda GBS kolonizasyonu içmeyenlere göre istatistiksel açıdan daha yüksek saptandı. Erken membran rüptürü ile GBS kolonizasyonu ilişkisine bakıldığında ise trend düzeyinde anlamlı fark saptandı. Araştırılan diğer faktörler ve GBS kolonizasyon oranı arasında istatistiksel ilişki saptanmadı. Hastanemizde doğan 163 bebek yenidoğan yoğun bakıma yatış ihtiyacı, doğum kilosu, erken neonatal sepsis, konjenital pnömoni ve IUGR (İntrauterin gelişme geriliği) tanılarının GBS kolonizasyonuyla ilişkisi açısından değerlendirildi. GBS kolonizasyonu olan annelerin bebeklerinde istatistiksel açıdan anlamlı ölçüde daha yüksek oranda erken neonatal sepsis saptandı. Konjenital pnömoni, IUGR, doğum kilosu ve yoğun bakım endikasyonu ile GBS kolonizasyonu arasında istatistiksel ilişki saptanmadı. Dünya'da antibiyotik kullanımının yaygınlaşmasıyla beraber anlamlı düzeyde düşen bebek ölüm oranlarına rağmen, Grup B Streptokoklar yenidoğanları etkileyen en önemli enfeksiyon etkenlerinden biri olmaya devam etmekte ve ciddiyetini korumaktadır. Ülkemiz çapında tarama programının yaygınlaştırılması ve laboratuvar imkanlarının geliştirilerek 36-38. haftalarda taranamamış gebelerin travayda PCR ve NAAT gibi hızlı tanı testleriyle değerlendirilmesi, gereken koşullarda intrapartum antibiyotik profilaksisini almaları sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in Sarıyer Hamidiye Etfal Training and Research Hospital's Obstetrics and Gynecology Clinic between January 2020 and January 2022. The study aimed to compare the group B streptococcus (GBS) colonization frequency and GBS colonization's perinatal outcomes between patients who were over 35 weeks pregnant and hadn't shown any maternal complains and patients who were over 24 weeks pregnant with symptoms of preterm labor and premature rupture of the membranes. Patients with any kinds of immune deficiency syndromes and patients who take any kinds of antibiotics in last 2 weeks were excluded. In this study we aimed to study the necessity of the present pregnancy screening tests and the sufficiency of the present diagnosis and treatment methods. 163 out of 204 pregnant patients who were treated in Sarıyer Hamidiye Etfal Training and Research Hospital gave birth in the same hospital, so these 204 pregnant patients and 163 newborns were included in our study. Routine anamnesis and examinations appropriate to their weeks were performed. 204 pregnant patients were swabbed from the rectovaginal area for GBS and the swabs' cultures were examined in Sarıyer Hamidiye Etfal Training and Research Hospital's Microbiology Lab. In 7 (%3,4) of the included patients GBS culture result came back positive. Race, maternal age, number of pregnancies, number of births given, number of miscarriages, preexisting diabetes, Covid-19 infection during the pregnancy, smoking and cervical cerclage were considered to be factors that can affect the colonization of GBS cultures. Foreign patients had significantly higher positive results than patients with Turkish nationality. Patients with positive cultivations were as such: two patients from Ozbekistan and one from Syria. Patients who smoke were found to have statistically higher rate of GBS colonization. Patients who had premature rupture of membranes (PROM) showed statistically significant difference in trend level. Between the other factors and the GBS colonization rate no statistical significancy was found. 163 newborn who were born in Sarıyer Hamidiye Etfal Training and Research Hospital were evaluated for their relationship with GBS colonization regarding their NICU need, birth weight, early neonatal sepsis, congenital pneumonia and IUGR. Mothers who had GBS colonization showed statistically higher rate of early neonatal sepsis. Congenital pneumonia, IUGR, birth weight and NICU need didn't show any statistically significant difference. Worldwide increased access and use in antibiotics have significantly dropped the neonatal fatality rate. Still GBS is one of the most important infections that affect newborns and holds its severity. Scanning test and lab resources in our country should be improved. Pregnant patients who didn't get the proper scanning in their 36-38 weeks should be evaluated with PCR and NAAT like fast test during labour. Also antibiotic prophylaxis should be provided when needed.