Türk pedodontistlerin tanı ve tedavi yaklaşımlarının değerlendirilmesi
The evaluation of Turkish pedodontists' diagnostic and treatment approaches
- Tez No: 823735
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA AYDINBELGE
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki pedodontistlerin tanı ve tedavi yaklaşımlarını değerlendirmek amacıyla yapılmış kapsamlı bir anket taramasının verilerinden oluşmaktadır. Çalışmada, 1) Kişisel bilgiler, 2) Pedodontide tanı ve tedavi planlaması, 3) Çürük profilaksisinde floridler, 4) Çocuk hastalara yaklaşım ve tedavi yönlendirmesi, 5) Çocuk diş hekimliğinde anestezi ve sedasyon, 6) Çocuk diş hekimliğinde ilaç kullanımı, 7) Süt dişi pulpa hastalıklarında tedavi yöntemleri, 8) Pedodontide kullanılan restoratif materyaller, 9) Genç sürekli dişlerde endodontik tedavi yaklaşımları, 10) Koruyucu ortodonti ve yer tutucular başlıkları altında bilgiler derlenmiştir. Anketler Türkiye'deki 210 pedodontiste e-posta yoluyla gönderilmiştir. Gönderilen anketlerden 140 tanesi cevaplandırılmış olup cevaplanma oranı % 70 olmuştur. Anketlerden elde edilen veriler değerlendirilerek Türkiye'de pedodontinin bir portresi oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was composed of a compherensive questionnaire survey performed to find out the current diagnostic and therapeutic trends in Turkish pedodontists. The subgroups of data collected were about 1) Personel information, 2) Diagnosis and treatment planning in pedodontics, 3) Fluoride in caries prophylaxis, 4) Approach to pediatric patients and treatment guidance, 5) Anesthesia and sedation in pedodontics, 6) Using drugs in pedodontics, 7) Treatment approaches of pulp diseases in deciduous teeth, 8) Restorative materials used in pedodontics, 9) Endodontic treatment approaches in young permanent teeth, 10) Pretentive orthodontics and space mainters. The questionnaires were sent by e-mail to 210 pedodontists working in Turkey. The number of returned questionnaires was 140 with a percntage of 70. The collected data was used to create a current portrait of pedodontics in Turkey.