Akut miyokard infarktüsü geçiren hastalar ve ailelerinin eğitiminde hemşirenin rolüne ilişkin bir açıklama
  1. Tez No: 111739
  2. Yazar: ARİFE KİMZAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KAMERYA BABADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
54 7. ÖZET Araştırma Koroner Bakım Ünitesi, Drenaj Ünitesi ve Kardioloji Servislerinde yatan 20-80 yaş grubu AMI'lü hastalar ve ailelerinin bilgi gereksinimlerini saptayarak, bilgilendirme konusunda hemşirenin etkinliği ni belirlemek amacı ile planlanmıştır. Örnekleme, AMI geçiren 50 hasta ve 50 aile bireyi olmak üzere toplam 100 kişi alınmıştır. Veriler hastalar ve aile bireylerinden biri ile karşılıklı görüşüle rek uygulanan anket formu (bilgilendirme öncesi-sonrası) ile toplanmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde; yüzdelik ve x2_testi (chi-square) kullanılmıştır. Hastaların yaş, cinsiyet, medeni durum, öğrenim düzeyi, meslek, gelir düzeyleri gibi demografik özellikleri belirlenmiş, bu doğrultuda hasta ve ailesinin hastalık, hastalık süresince hastanede ve hastalık sonrası evde sürdürmeleri gereken günlük yaşam aktiviteleri ile ilgili değişimleri ve yeni yaşama uyumlarını sağlamada yardımcı bilgi kazanabildikleri saptan mıştır.55 Değerlendirme sonuçlarına göre;. Yapılan çalışmada, bilgilendirme öncesi dönemde, hasta ve ailelerin hastalık tanısı dışında, tedavi ve bakım uygulamala rı, yeni yaşam tarzlarındaki değişimi sağlayabilecek günlük yaşam aktivitelerine ilişkin bilgilenimlerinin genellikle yeter siz olduğu, hemşirenin hasta ve ailesini planlı bir şekilde ve bireysel gereksinimlerine uygun olarak bilgilendirmesinin etki li olduğu, hasta ve ailelerinin geleceğe yönelik olarak yeni yaşam tarzlarını düzenlemek için gereksindikleri bilgileri büyük ölçüde benimseyip öğrendikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
56 SUMMARY This study was designed to asses the efficacy of the nurses in determining patient and family educational needs and in providing such education for the patients with AMI between 20-80 years of age in the Coronary Care Unit and Drainage Units' beds. A total number of 100 people-consisting of 50 AMI patients and 50 family members have been included in the study. A questionnaire has been used to collect data from patients and a member of the family has been interviewed, before and after to give information. Data gathered was evaluated using X2 test (chi-square) and percentages. The patients were observed to be able to gain information proportional to their demografical characteristics like age, marital status, sex, educational level, income etc. As a conclusion, it has been observed that the patients and their families have insufficient knowledge about their disease, treatment and life style before education. According to their personal needs the patients and their family members were informed by the nurse. The post-test pointed out that most of the patients adopted a new life style by gaining knowledge and the information was sufficient for the family members about supporting of these new life styles.