Üst ekstremite yaralanmalarından sonra mesleki rehabilitasyon
- Tez No: 111738
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜZİN DİLŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
- 119 - ÖZET İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi El Cerrahisi Bilim Dalı'nda yapılan çalışmamız, üst ekstremite yaralanmalarına sahip hastalara uygulanan mesleki rehabilitasyon programının etkin liğini belirlemek amacıyla düzenlenmiştir. Araştırmamıza üst ekstremite yaralanması geçirmiş 48 hasta alınmıştır. Bu hastaların rastgele seçilen 24'üne 6 hafta süreyle mesleki rehabilitasyon programı uygulanmıştır. Geri kalan 24 hasta ise kontrol grubu olarak kabul edilmiş ve programa alınmamıştır. Hastalar program öncesi sonrası, üç ay ve altı ay sonrası olmak üzere kavrama gücü, Valpar Üst Ekstremite Hareket Açısı Testi ve Pürdue Pegboard Testi ile değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar istatistiki metodlarla yorumlanmıştır. Çalışmamızın sonunda uyguladığımız mesleki rehabilitasyon programının hastaları kavrama gücü ile hız, beceri ve koordinasyon ile ilgili fonksiyonel yeteneklerini artırdığı ve işe dönüş süre lerini azalttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
- 120 - SUMMARY The aim of this study was to determine whether any improvements return to work potential of patients with upper extremity injuries after a carefully designed vocational rehabilitation program. This study covered 48 patients with upper extremity injuries. 24 of them received a vocational rehabilitation program for 6 weeks and 24 did not (the control group). Each patient was tested immediately before the treatment, at 3 and 6 months after treatment with grip strength, Valpar Upper Extre mity Range of Motion Work Sample and Purdue Pegboard Test forms. Strength, functional dexterity, endurance and coordination In these tests were evaluated. At the end of our study, the level of functional dexterity with about endurance and coordination and grip strength increased and the time of return to work decreased in rehabilitation group. This study shows that vocational rehabilitation program has very important role in improvements of return to work potential of patients with upper extremity injuries.